Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

9. Mladi in svet

9.5 Zeleno prostovoljstvo, proizvodnja in potrošnja

Zeleno prostovoljstvo

 

Projekt Očistimo Slovenijo je nacionalna prostovoljna čistilna akcija, ki je potekala trikrat (zadnjič leta 2018). Projekt je potekal v sklopu globalne pobude Očistimo Svet (World Cleanup Day) in opozarja, da okoljski izzivi potrebujejo takojšnjo pozornost vseh. Cilj globalnega projekta je bil združiti 5 % prebivalstva iz 150 držav v največji čistilni akciji sveta, ki povsod poteka na isti dan.

 

Program Ekošola zajema več projektov in pobud, ki spodbujajo zeleno prostovoljstvo, kot so:

  • Eko-paket, ki predvsem med mladimi, njihovimi učitelji in starši promovira ustrezno ravnanje z odpadno embalažo mleka in sokov.
  • Zmanjšanje ogljičnega odtisa posameznika, razreda ali šole (Ekošola meri odtis CO2) – glavni cilj projekta je, da osnovnošolci, dijaki in študentje spoznajo svoje vplive na podnebne spremembe, tako da izračunavajo ogljični odtis posameznika, razreda ali ustanove. To se izvaja s pomočjo orodja Kalkulator CO2.
  • Projekt Podnebne spremembe in biotska pestrost je namenjen osnovnošolskim in srednješolskim otrokom. Prek njega spoznavajo podnebne spremembe, rastlinstvo in živalstvo ter njihovo soodvisnost. Predstavljeni so različni vremenski pojavi in s tem pozitivni in negativni učinki na podnebje, živalske vrste in vsakdanje življenje.
  • Projekt Krožno gospodarstvo in oblikovalski izziv obravnava prehod na bolj zeleno in nizkoogljično družbo na nacionalni in globalni ravni. Učenci tretje triade osnovne šole, srednješolci in dijaki z mentorji preučujejo krožnost (življenjski cikel) posameznih izdelkov, oblikujejo krožne rešitve in izdelke, organizirajo krožne dogodke itd.
  • Ne zavrži oblek, ohrani planet! - ta projekt je usmerjen v odgovorno ravnanje z rabljenimi oblačili - ponovno uporabo, zmanjšanje in recikliranje. Odpadkom dajemo novo življenje – prek tega projekta se otroci in mladi učijo, kako ločevati in zbirati odpadke. Pomembna točka je ozaveščanje in izobraževanje o odpadni embalaži, povezani z našim vsakdanjim življenjem.
  • Znanje o gozdovih je program, ki želi ponovno navezati stik med ljudmi in njihovo gozdno dediščino. Mladostnike spodbuja, da stopijo v stik z naravo, in promovira idejo, da so gozdovi naša naravna blaginja, ki jo moramo ceniti in zaščiti za prihodnje generacije.

 

 

Zelena proizvodnja in potrošnja

 

Program Ekošola zajema več projektov in pobud, ki spodbujajo zeleno proizvodnjo in potrošnjo, kot so:

  • Ekokviz za osnovne šole je tekmovanje šol o okolju in ekoloških pojmih. Vsako leto se osredotoča se določene teme in vprašanja.
  • Ekokviz za srednje šole poteka na podoben način.
  • Podobno deluje tudi Ekokviz za srednje šole.
  • Misija: Zeleni koraki je tekmovanje, ki spodbuja ustvarjalnost mladih o trajnostnem razvoju, predvsem pa o zeleni mobilnosti. Mladostniki ustvarjajo umetniška dela in promovirajo trajnostne načine prevoza.
  • Hrana ni za tjavendan je projekt, čigar namen je zmanjšati količino odvržene hrane v gospodinjstvih in šolah, spodbuja pa tudi praktično uporabo neporabljene hrane, prikazuje pravilen način shranjevanja hrane, spodbuja pravilno recikliranje in odlaganje odpadne hrane, ozavešča o odgovornem ravnanju s hrano in krepi vzgojo o odgovornem ravnanju s hrano in odpadno hrano.
  • Sejem AlterMed poudarja stališča glede hrane, predvsem pa dejstvo, da zdravje »doživimo« in razumemo kot cenjeno blago.
  • Mladi poročevalci za okolje je projekt, ki poroča o okoljevarstvenih izzivih na lokalni ravni in zanje aktivno išče rešitve. Projekt je bil izrednega pomena pri spreminjanju vedenja v luči sodobnih okoljskih izzivov.
  • Projekt Mladostniki v svetu energije je opisan v poglavju 9.1.
  • Šolska vrtilnica je projekt, čigar cilj je razvijati znanja in sposobnosti, ki so v 21. stoletju ključnega pomena za učinkovit trajnostni razvoj.