Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

5. Participacija

5.1 Splošno ozadje

Glavni pojmi

 

V Sloveniji ni nobene posebne opredelitve participacije mladih. »Mladi« so opredeljeni kot posamezniki, stari od 15 do 29 let, vsi ukrepi in programi, povezani z udeležbo mladih, pa so zasnovani za to starostno skupino

 

 

Institucije predstavniške demokracije

 

Ustavna struktura

Republika Slovenija je parlamentarna demokracija – ustavna republika s centralizirano obliko vlade.

 

Vodja države

Državo vodi predsednik republike, ki je neposredno izvoljen in ima predstavniško funkcijo.

 

Zakonodajni organ

Slovenija ima dvodomen parlament, ki ga sestavljata Državni zbor (spodnji dom) in Državni svet (zgornji dom). Državni zbor ima 90 poslancev in služi kot glavni zakonodajni zbor, medtem ko ima Državni svet 40 članov, ki predstavljajo socialne, gospodarske, strokovne in lokalne interese ter ima manjše zakonodajne pristojnosti.

 

Izvršni organ

Izvršni organ države je Vlada, ki jo vodi predsednik vlade z ekipo ministrov. Predsednika vlade in ministre izvoli Državni zbor, kateremu predsednik vlade in ministri tudi odgovarjajo.

 

Občine

Slovenija nima regionalnih oblasti. Na lokalni ravni je 212 občin, vsaka pa ima neposredno izvoljenega župana kot izvršilno vejo in neposredno izvoljen občinski svet kot zakonodajno vejo lokalne uprave.

 

Glavna pravna načela v zvezi z volitvami

Volitve v Sloveniji temeljijo na prosti splošni volilni pravici s tajnim glasovanjem. Pravica glasovanja za kandidata (aktivna pravica) in pravica do kandidiranja (pasivna pravica) sta neobvezni. Volivci imajo na razpolago različne oblike glasovanja: splošno glasovanje (na voliščih), zgodnje glasovanje (na posebnih voliščih), glasovanje prek pošte (za volivce v oskrbi v posebnih ustanovah, bolnišnicah ali kazenskih zavodih), glasovanje izven okrožja stalnega prebivališča, običajno glasovanje na domu za volivce, ki ne morejo obiskati volišč, in glasovanje iz tujine.