Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

10. Mladinsko delo

10.7 Ozaveščanje o mladinskem delu

Ponudniki informacij

 

 

Spletni portal mlad.si je namenjen vsem mladim in mladinskim delavcem. Na portalu se najdejo vse potrebne informacije o mladih, vključno z vsemi priložnostmi, ki se mladim ponujajo zunaj izobraževalnega procesa in prvih delovnih izkušenj. Portal vsebinsko povezuje tri glavne vstopne točke in sekcije, ki smiselno tvorijo življenjski cikel mladih, njihove potrebe in željo po aktivnem preživljanju prostega časa in soočanju z izzivi v starosti med 15 in 29 let.

 

Talentiran.si, spletni portal Zavoda Nefiks, je vodilni sistem beleženja neformalno pridobljenega znanja v Sloveniji, ki mladim omogoča sistematično zbiranje vseh neformalno pridobljenih in certificiranih kompetenc na enem mestu. Portal ponuja tudi novice in prihajajoče dogodke, ki so namenjeni mladim in mladinskim delavcem.

 

Zavod MISSS, Mladinsko informativno svetovalno središče Slovenije, je nevladna neprofitna organizacija, ki deluje kot nacionalna mladinska informativno svetovalna služba in tako sodeluje s 16 regionalnimi in lokalnimi mladinskimi informativno svetovalnimi centri po vsej Sloveniji. Lokalni centri razširjajo informacije v svojem lokalnem okolju in nudijo svetovanje pri izbiri pravih informacij.

 

L'MIT (Ljubljanska mreža info točk), ki jo je leta 1998 ustanovil Urad za mladino mesta Ljubljane, združuje neprofitne organizacije, ki delujejo na področju informiranja mladih. Je pomemben mehanizem za informiranje o mladinskem delu in priložnostih za mlade v Ljubljani.

 

 

 

Ključne pobude

 

V Nacionalnem programu za mladino 2013‒2022 dva cilja obravnavata obveščanje o mladinskem delu:

 

  • 2.1 cilj: Spodbujanje participacije in zastopanosti mladih žensk in moških.

Prioritetno podpodročje 5: “okrepitev informiranja in svetovanja v mladinskem sektorju” vključuje naslednje kazalnike:

 

  • obstoj rednega sodelovanja šol z organizacijami v mladinskem sektorju z namenom informiranja o možnostih participacije mladih;
  • število organizacij v mladinskem sektorju, ki se ukvarjajo z informiranjem in svetovanjem v mladinskem sektorju;
  • število obiskov portala si.

 

Nosilec je Urad RS za mladino, sodelujoči je mladinski sektor, sredstva (predvidoma do leta 2022) bodo zagotovljena v okviru razpoložljivih sredstev proračuna Republike Slovenije.

 

  • 2.2 CILJ: Spodbujanje ustanavljanja in razvoja organizacij v mladinskem sektorju, razvoja ključnih področij mladinskega sektorja ter zagotavljanje delovanja neorganizirane mladine.

Prioritetno podpodročje 8: “ustvarjanje kapacitet za kakovostno mladinsko delo in vzpostavitev nacionalnega sistema usposabljanja in izobraževanja za mladinske delavce in mladinske voditelje”.

 

  • Cilj obravnava potrebo, da se zagotovi razvoj komunikacijske strategije za spodbujanje organizacij na področju mladinskega dela in njihove dejavnosti ter ugled mladinskega dela in mladinskih dejavnosti, tako med mladimi kot drugimi prebivalci, s poudarkom na delodajalcih.

 

Najbolj odmevne kampanje v povezavi z mladinskim delom v zadnjem obdobju so bile:

 

  • Rastimo skupaj’ v 2020: Mladinski svet Slovenije je kot glavni organizator na pobudo Urada za mladino projekt izpeljal v sodelovanju z občinami in mladinskimi organizacijami z namenom razvoja mladinskih lokalnih politik.

 

  • Projekt ‘Europe Goes Local’, katerega cilj je razviti in okrepiti kakovostno mladinsko delo na lokalni ravni, zlasti s pomočjo okrepljenega sodelovanja med različnimi deležniki, ki so aktivni na občinski ravni.

 

  • Evropska solidarnostna enota: Zavod za razvoj mobilnosti mladih (MOVIT) je organiziral regionalne dogodke, na katerih je posredno promoviral tudi mladinsko delo.

 

  • Pravilnik o izvajanju Zakona o javnem interesu v mladinskem sektorju je zagotovil državne nagrade v mladinskem sektorju. Nacionalne nagrade se podeljujejo za izjemne dosežke v mladinskem sektorju. Podeljujejo se za pomembne prispevke v mladinskem sektorju, dobre prakse ter promocijo in popularizacijo mladinskega dela na lokalni, regionalni, nacionalni, evropski ali mednarodni ravni. Merila za podelitev nacionalnega priznanja za izjemne dosežke so med drugim: skladnost z načeli in vsebinami mladinskega dela; vpliv na zavedanje javnosti glede pomena mladinskega dela; prispevek k razvoju mladinskega dela.