Skip to main content
Youthwiki
Slovenija

Slovenija

6. Izobraževanje in usposabljanje

6.2 Upravljanje

Upravljanje

 

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je glavni vladni organ za izobraževanje in usposabljanje.

 

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je odgovorno za družbeni položaj učencev in njihovih družin ter igra pomembno in aktivno vlogo na področju poklicnega izobraževanja in izobraževanja odraslih.

 

Ministrstvo je neposredno odgovorno za pripravo, ocenjevanje, analizo in izvajanje predpisov za vse ravni izobraževanja. Ministrstvo sestavljajo številne storitve, direktorati in sektorji, ki pokrivajo določena področja. Najpomembnejši direktorati na področju izobraževanja in usposabljanja za mlade (stare 18–24 let) so:

 

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport sestavljajo tudi posvetovalni organi. Dva pomembna taka organa sta:

 

Dve državni agenciji sta odgovorni za zagotavljanje kakovosti ter ocenjevanje izobraževanja in usposabljanja:

 

 

Poleg tega imata dva reprezentativna sindikata aktivno vlogo na področju izobraževanja in usposabljanja:

 

Univerze so povezane prek Rektorske konference RS, ki je organ, zadolžen za zastopanje univerz in zaščito njihovih interesov.

 

Tudi študenti imajo svoj reprezentativen organ. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je bila ustanovljena z Zakonom o skupnosti študentov. ŠOS je krovna organizacija, ki jo sestavljajo študentske organizacije Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru, Univerze na Primorskem in Zveza študentskih klubov Slovenije, ki združuje 52 študentskih klubov po Sloveniji (glej Poglavje 5.3).

 

 

Medsektorsko sodelovanje

 

Medsektorsko sodelovanje izvajata dva sveta. Svet Vlade RS za študentska vprašanja je strokovni posvetovalni organ Vlade Republike Slovenije, ki izvaja strokovne naloge za vlado in ponuja pomoč pri odločanju o temah, povezanih s študentskimi vprašanji. Sestavljajo ga predstavniki iz spodnjih organov:

 

Še en primer medsektorskega sodelovanja je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. Cilj tega projekta je izobraževanje, informiranje in ozaveščanje šolarjev in širše javnosti o pomenu zajtrka v zvezi s prehranjevalnimi navadami, pomenom in prednostmi domačih živil slovenskega izvora, bistvenimi značilnostmi kmetijskih dejavnosti in čebelarstva za proizvodnjo, okoljem, gospodarskimi dejavnostmi in ustreznim ravnanjem z odpadki ter racionalnim upravljanjem embalaže. Projekt tudi dviguje zavedanje mladih o pomenu zdravega življenjskega sloga, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti. V projekt so vključeni spodaj navedeni organi:

 

Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah sta razvila Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

 

Strategija razvoja in uporabe znanj in spretnosti v Sloveniji je prav tako primer medsektorskega sodelovanja. Slovenija je v projekt vstopila skupaj z OECD in se zavezala, da bo v skladu z metodologijo in okvirom OECD pripravila nacionalno strategijo razvoja in uporabe spretnosti. Projekt koordinira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, sovpadel pa je z razvojem nacionalne razvojne strategije do leta 2050. Pričakuje se, da bo pripravljena strategija eden od njenih petih stebrov, ki vključujejo "znanje in spretnosti". Glavni cilj skupnega projekta OECD in Vlade Republike Slovenije je strateško ovrednotenje nacionalnega sistema znanj in spretnosti ter načina razvoja in uporabe znanj in spretnosti v Sloveniji. Rezultati projekta bodo Sloveniji pomagali razviti učinkovite strategije in politike na področju znanj in spretnosti, da bi zadostili prihodnjim potrebam ter izboljšali usklajenost med ponudbo in povpraševanjem po znanjih in spretnostih tako na državni, regionalni in lokalni ravni. Priprava strategije medsektorsko temelji na metodologiji OECD in vključuje več različnih pomembnih deležnikov. V Sloveniji je k projektu pristopilo osem ministrstev. Rezultati oziroma priporočena prednostna področja za Slovenijo so naslednji:

 

  • Opolnomočenje aktivnega prebivalstva z ustreznimi znanji in spretnostmi za prihodnost.
  • Vzpostavitev kulture vseživljenjskega učenja.
  • Skupna prizadevanja za izboljšanje znanj in spretnosti.

 

Decembra 2017 je strategija prešla v drugo fazo, pripravo akcijskega načrta. Za pripravo akcijskega načrta se je delovna skupina, ki so jo sestavljali predstavniki sodelujočih resorjev, osredotočila na sistem znanj in spretnosti v državi, ki zajema vse ravni upravljanja.