Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

3. Zaposlovanje in podjetništvo

3.10 Promocija podjetniške kulture

Posebni dogodki in dejavnosti

 

Najpomembnejši poslovni sejem v Sloveniji je MOS mednarodni sejem obrti in podjetnosti v Celju. Koordinatorji organizirajo razpis za mlade podjetnike z naslovom MOSovi podjetni talenti, ki mladim podjetnikom omogoča pridobivanje prvih poslovnih stikov in začetek uspešnega podjetniškega delovanja v tujini. 

Poleg tega se vsako leto odvija Sejem informativa. Njegov cilj je informiranje mladih o možnostih izobraževanja in ponujanje informacij o delovnih mestih in povezanih temah. Razstavljavci so izobraževalni zavodi, delodajalci, nevladne organizacije, organizacije, ki delujejo v mladinskem sektorju, koordinatorji vladnih programov in banke.

Posamezne dogodke organizirajo tudi nevladne organizacije (npr. Zavod Mladi podjetnik).

Za spodbujanje socialnega podjetništva in povečanje njegove prepoznavnosti pri mladih je slovenska vlada sprejela strateški razvojni cilj: Strategija socialnega podjetništva 20132016. Cilj strategije je povečati osnovno znanje o socialnem podjetništvu pri posameznikih. Za doseganje tega cilja sta bila izvedena dva ukrepa, vendar le en vključuje mlade, sestavlja pa ga najmanj 30 informacijskih delavnic na leto na Vstopnih točkah VEM. Poleg tega se je izvajala promocija sejmov socialnega podjetništva in izobraževalne konference o pomenu socialnega podjetništva, svetovanja in socialnega podjetništva v povezavi s kmetijstvom v skladu z Izvedbenim načrtom Strategije socialnega podjetništva 20142015.

Evropski sklad za regionalni razvoj zagotavlja finančno podporo za socialne inkubatorje

(50.000 EUR na leto (150.000 EUR), z možnostjo povečanja na 200.000 EUR, za obdobje 3 let). Spodbujanje razvoja socialnega podjetništva se izvaja prek javnih razpisov, ki jih sofinancira Evropski socialni sklad.

 

MGRT podpira spodaj navedene ukrepe:

  • Prek agencije SPIRIT: Ukrepi za spodbujanje ustvarjalnosti, podjetništva in inovativnosti se izvajajo prek agencije SPIRIT. Namen teh ukrepov je spodbujanje razvoja osebnih lastnosti, ki so pomembne za podjetništvo:
  • ustvarjalnost, iniciativnost, sprejemanje tveganja in odgovornosti ter samopodoba,
  • osnovne spretnosti in stiki s poslovnim svetom, ki izboljšajo posameznikovo razumevanje vloge ustvarjalnosti, podjetij in podjetništva v družbi,
  • ozaveščenost o podjetništvu kot socialni kategoriji, ki posameznikom omogoča, da se odločijo za uresničevanje lastnih zamisli in izpeljavo lastnih projektov,
  • doseganje vpliva na družbo kot celoto, za kar je potrebno vključevanje mladih,

            staršev, učiteljev, podjetij in lokalnih skupnosti, vključuje pa različne regije.

 

 

Mreže in partnerstva

 

Acceleration Business City, BTC CITY in Zavod Ypsilon so ustanovili Acceleration Business City, skupino mladih podjetij in zagonskih podjetij, ki si želijo ustvariti in razširiti zdrav podjetniški ekosistem v Sloveniji. Ta skupina mladim podjetjem ponuja vse, kar potrebujejo za svoj uspešen začetek.

 

Projekt Moja Štacuna vodi več partnerjev: Zavod Pelikan Karitas, Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija in Potencial Inštitut, inštitut za revitalizacijo podeželja.