Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

9. Mladi in svet

9.3 Izmenjava mnenj o globalnih vprašanjih med mladimi in snovalci politik

Izmenjava mnenj o globalnih vprašanjih s snovalci politik na državni ravni

Strukturirani dialog je edini celoviti program na državnem nivoju, ki mladim omogoča, da izmenjujejo poglede na svetovna vprašanja s snovalci državnih politik. Po podatkih portala Mlad.si sta zadnji strukturirani dialog, ki se je začel januarja 2019, organizirala Mladinska mreža mama in Mladinski svet Slovenije. Cikel se osredotoča na prihodnost dela, izzive in priložnosti za mlade, obravnavanje priložnosti za mlade s kakovostnim mladinskim delom ter zagotavljanjem izobraževanja in usposabljanja za mladinske delavce; ter ustvarjanje priložnosti za mlade na podeželju.

 

Več posameznih pobud omogoča mladim, da predstavijo svoja stališča, kot so bile na primer:

 

  • dialog s Fransom Timmermansom, podpredsednikom Evropske unije, o prihodnosti Evropske unije, njeni integraciji in izzivih, s katerimi se sooča (si),
  • dialog z evropsko komisarko Violeto Bulc o tem, kako mladi vidijo prihodnost EU (si),
  • dialog s predsednikom vlade, dr. Mirom Cerarjem, in predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem o mladih in prihodnosti v Evropski uniji.

 

 

Izmenjava mnenj o globalnih vprašanjih s snovalci politik na mednarodni ravni

 

Od leta 2014 se slovenski mladinski delegat pri OZN vsako leto udeleži seje tretjega odbora generalne skupščine Združenih narodov, ki je namenjena razpravi o človekovih pravicah. Delegat sodeluje skupaj z diplomatskim predstavnikom Republike Slovenije. Vsakoletna udeležba na jesenskem zasedanju generalne skupščine v New Yorku mladim delegatom omogoča, da izmenjujejo stališča tako med seboj kot z ostalimi predstavniki držav in organov odločanja na mednarodni ravni.

Predstavniki Sektorja za človekove pravice se med pripravami na sodelovanje na mednarodnih forumih večkrat srečujejo z delegati.

 

Strukturirani dialog temelji na posvetovanju z mladimi, da bi jih tako spodbudil k aktivnejšemu družbenemu udejstvovanju.

 Mladinski svet Slovenije vodi nacionalni pripravljalni postopek za izvajanje strukturiranega dialoga na evropski ravni. Svet vodi nacionalni usmerjevalni odbor, ki ga sestavljajo predstavniki:

  • Mladinskega sveta Slovenije,
  • Mladinske mreže MaMa,
  • državne agencije Erasmus+, zavoda MOVIT,
  • Urada RS za mladino,
  • Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport,
  • Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

 

Mladinski svet Slovenije je vzpostavil spletno platformo Pobuda.si, ki podpira pobude na ravni Evropske unije (glej tudi poglavje 5.4).