Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

3. Zaposlovanje in podjetništvo

3.7 Ozaveščanje o možnostih prostovoljstva mladih

Programi in sheme za čezmejno mobilnost

 

Eden od ukrepov programa Jamstvo za mlade je »Mednarodna mobilnost mladih«. Njegov cilj je pomoč mladim, ki radi našli delo na evropskem trgu dela, vključuje pa naslednje ukrepe:

  • EURES – tvoja prva zaposlitev EURES – organizaciji, odgovorni za ta ukrep, sta MDDSZ in ZRSZ. Ukrep se je začel izvajati leta 2019.
  • Transnacionalna mobilnost za mlade z manj priložnostmi (učna mreža za ukrepe transnacionalne mobilnosti za prikrajšane mlade in mlade odrasle – mobilnost TLN) – organizaciji, odgovorni za ta ukrep, sta MDDSZ in ZRSZ. Ukrep se je začel izvajati leta 2016.
  • Odprt, odziven in kakovosten sistem visokega šolstva – Cilj tega ukrepa je izboljšanje mobilnosti študentov iz socialno šibkejših okolij. Organizaciji, odgovorni za izvedbo tega ukrepa, sta MDDSZ in ZRSZ. Ukrep se je začel izvajati leta 2016.

 

Slovenija ni razvila nobenih programov čezmejne mobilnosti na področju zaposlovanja. Program EU Erasmus+ je najpomembnejši program spodbujanja mobilnosti, ker predstavlja začetek zakonske možnosti podpore takih projektov in njihovih ciljev, v skladu s tem pa vedno večje število akterjev na mladinskem področju pripravlja mednarodne mladinske aktivnosti.

 

Po podatkih nacionalnega poročila za Slovenijo »Slovenija spodbuja priložnosti za izobraževanje in delo v tujini prek Javnega sklada Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije in centrov EURES, ki delujejo znotraj Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje. »Zgoraj omenjeni sklad je bil ustanovljen leta 2006 s ciljem izvajanja politike štipendiranja, dodeljevanja sredstev za človeške vire in razvoja osebja ter povečevanja zaposljivosti, spodbujanja vseživljenjskega učenja in povezovanja izobraževalnega sistema s potrebami trga dela.«

 

Tvoja prva zaposlitev EURES je usmerjena shema mobilnosti, ki pomaga mladim državljanom, starim od 18 do 35 let, najti delo v državah EU EFTA/EGP, kjer niso bili rojeni. Namenjen je iskalcem zaposlitve in delodajalcem ter zagotavlja celovit sveženj mobilnosti, vključno s finančno podporo. Trenutno se pričakuje, da bo shema zagotovila približno 1.500 delovnih mest. Specializirani svetovalci v centrih EURES zagotavljajo informacije, svetovanje in storitve posredovanja del za evropski trg dela. Po podatkih portala EURES želi večina diplomantov družbenih ved delati v tujini. Zaradi jezikovnih zmožnosti po navadi iščejo delo v Avstriji, Italiji, Nemčiji in ZK.

 

Dodatne štipendije za študij v tujini so na voljo v programih mednarodne mobilnosti fundacije

Ad Futura. Od leta 2009 so imeli študenti dostop do posojil za študij doma ali v tujini (glej nacionalno poročilo za Slovenijo).

 

Namen projekta Euroguidance Slovenija je zagotavljanje informacij o priložnostih za usposabljanje in izobraževanje v drugih evropskih državah slovenskim državljanom. Evropska komisija vidi projekt kot način za spodbujanje pretoka učencev, dijakov, študentov, učiteljev in mladih delavcev med evropskimi državami.

 

Poleg zgoraj omenjenih iniciativ in programov Sindikat Mladi Plus ponuja svetovanje za pripravništvo in zaposlitev v tujini.

 

Podpora podjetništva mladih

Cilj tega ukrepa je pomoč mladim, ki želijo samostojno podjetniško pot, z zagotavljanjem podpornega okolja ter usposabljanja, mentorstva, svetovanja in namigov pri začetku poslovanja.

  • Spodbujanje podjetništva med mladimi Javni razpis za sofinanciranje projektov spodbujanja podjetništva med mladimi 2017-2019 je bil objavljen julija 2017. Namen razpisa je bil spodbujanje podjetniških aktivnosti med mladimi (do 28 let) brezposelnimi osebami. Organizaciji, pristojni za izvajanje tega ukrepa, sta bili MDDSZ in ZRSZ.
  • Spodbujanje podjetništva med mladimi z lajšanjem dostopa do podjetniške kariere – Organizaciji, odgovorni za izvedbo tega ukrepa, sta MDDSZ in ZRSZ.
  • Osnovno svetovanje in ocena poslovnih idej – Odgovorna organizacija za izvedbo tega ukrepa je MGRT.
  • Spodbude za mlada podjetja – Organizaciji, odgovorni za ta ukrep, sta MGRT in SEF.
  • Spodbujanje poslovnega sodelovanja in zaposlovanja mladih v mladinskih zadrugah Javni razpis za izbor operacij za zagon socialnih podjetij in mladinskih zadrug v letih 2016–2018 je bil objavljen v letu 2016. Odgovorna organizacija za izvedbo tega ukrepa je MGRT.
  • Nacionalna podporna mreža za mlade na področju socialnega podjetništva – Organizaciji, odgovorni za ta ukrep, sta MDDSZ in ZRSZ.
  • Spodbujanje ženskega podjetništva – Organizaciji, odgovorni za izvedbo tega ukrepa, sta MDDSZ in ZRSZ.

 

 

Pravni okvir

 

Slovenija ni sprejela nobenih programov čezmejne mobilnosti, vendar so bili nekateri predpisi v zvezi s čezmejno mobilnostjo vključeni v Nacionalnem programu za mladino 2013–2022. Cilj tega programa je bil izboljšanje mednarodne mobilnosti med mladimi, še posebej študenti. Prednostna podpodročja so krepitev instrumentov, ki podpirajo vračanje mladih v Slovenijo, in izboljšanje sodelovanja med mladimi, ki živijo in delajo v tujini, ter domačimi podjetji in izobraževalnimi zavodi.