Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

6. Izobraževanje in usposabljanje

6.3 Preprečevanje zgodnjega opuščanja izobraževanja in usposabljanja (ZOIU)

Nacionalna strategija

 

Do danes v Sloveniji ni bila sprejeta nobena specifična državna strategija ali program za preprečevanje ZOIU. V Sloveniji ZOIU ni zaznano kot težava, saj je odstotek oseb, ki zgodaj opustijo izobraževanje in usposabljanje (starostna skupina 18–24), med najnižjimi v Evropi.

 

Formalno izobraževanje: glavni ukrepi politike za ZOIU

 

Slovenija nima posebnih ukrepov ali politike za ZOIU.

 

Vsaka slovenska šola ponuja svetovalne storitve. V srednjih šolah svetovalne storitve ponujata psiholog_inja in socialni_a pedagog_inja. Poleg tega je glavna spodbuda za mlade, da nadaljujejo izobraževanje, sodelovanje v programih socialne varnosti, saj prejmejo določene ugodnosti (npr.

subvencionirana prehrana in vozovnice itd.).

 

Slovenija je postavila nacionalni cilj zmanjšanja stopnje oseb, ki zgodaj opustijo izobraževanje, na 5 % do leta 2020, ta cilj pa je že presegla, saj je odstotek oseb, ki zgodaj opustijo izobraževanje, leta 2016 po podatkih Eurostata znašal 4,9 %, leta 2017 je znašal 4,2 %, leta 2018 pa se je še znižal na 3,6 %. Treba je omeniti, da je Monitor izobraževanja in usposabljanja 2015 Slovenija izpostavil, da se izziv »premika na delež oseb, ki zgodaj opustijo terciarno izobraževanje, za katerega se ocenjuje, da znaša do 35 %«.

 

Posebni usmerjeni ukrepi za ogrožene skupine se osredotočajo na učence, dijake in študente, ki so socialno prikrajšani, imajo priseljensko in manjšinsko/romsko ozadje ali pa imajo posebne izobraževalne potrebe ali posebne sposobnosti (npr. učenci in študenti, ki prejemajo bolnišnično zdravljenje, nadarjeni učenci in študenti itd.). Za podrobne informacije glej Tematsko poročilo in poglavje 6.6 Socialna vključenost prek izobraževanja in usposabljanja.

 

 

Obravnavanje ZOIU prek neformalnega in priložnostnega učenja ter kakovostnega mladinskega dela

 

Kot je bilo omenjeno v poročilu Eurydice 2014 Preprečevanje zgodnjega opuščanja izobraževanja in usposabljanja v Evropi: Strategije, politike in ukrepi, ima Slovenija širšo definicijo oseb, ki zgodaj opustijo izobraževanje ali usposabljanje. Uporabljata se dve nacionalni definiciji:

 

- mladi odrasli, ki niso uspešno zaključili osnovnega izobraževanja (osnovna šola),

- brezposelni mladi odrasli, stari od 15 do 25 let, ki nimajo poklicnih kvalifikacij in niso

vpisani v šolo.

 

Prva ciljna skupina je primerna za Program osnovne šole za odrasle, druga ciljna skupina pa je primerna za projekt Projektno učenje za mlajše odrasle PUM-O, ki je bil prenovljen leta 2016.

Namenjen je širokemu naboru skupin znotraj mladinske populacije, še posebej mladim osebam, starim od 15 do 26 let, ki so brezposelne, iščejo prvo zaposlitev, niso vključene v nobeno obliko poklicnega izobraževanja, osebam, ki zgodaj opustijo izobraževanje, ter srednješolcem, ki so vključeni v formalno izobraževanje, vendar imajo težave in bi lahko šolanje zgodaj opustili. Glavni cilj programa PUM-O je razvijanje potenciala ranljivih mladih odraslih, da bi jim zagotovili boljše možnosti za vstop v izobraževanje, razvoj poklicne identitete, doseganje uspeha na trgu dela in uspešno vključevanje v družbo.

Program se financira prek Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter sofinancira prek Evropskega socialnega sklada. Proračun programa za obdobje 2016–2020 je 12 milijonov EUR (9,6 milijona EUR iz Evropskega socialnega sklada).

 

 

Medsektorsko usklajevanje in spremljanje posegov ZOIU

 

Od leta 2014 niso bili sprejeti nobeni novi ukrepi. Vse povezane informacije so na voljo v poročilu

Eurydice 2014 Preprečevanje zgodnjega opuščanja izobraževanja in usposabljanja v Evropi: Strategije, politike in ukrepi.

 

Shema Jamstvo za mlade je pomemben del mladinske politike. Jamstvo za mlade Izvedbeni načrt 20162020 je bil obnovljen za obdobje 2016–2020. Šesti ukrep je namenjen mladim, starim do 29 let, da v obdobju štirih mesecev po začetku brezposelnosti ali opustitvi formalnega izobraževanja nadaljujejo izobraževanje.

 

Andragoški center RS razvija in ocenjuje programe za ZOIU. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sodelujeta s tem inštitutom.