Skip to main content

YouthWiki

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

1. Upravljanje mladinske politike

1.8 Čezmejno sodelovanje na področju mladine

Sodelovanje z evropskimi državami

 

Razen evropskega sodelovanja na področju mladine kot dela odprte metode koordinacije in na podlagi Resolucije Sveta z dne 27. 11. 2009 o prenovljenem okvirju za evropsko sodelovanje na področju mladine (2010–2018) Slovenija nima nobenega drugega sodelovanja z državami EU ali državami kandidatkami za EU. Na področju mladine obstaja samo en dvostranski sporazum, ki je bil leta 2015 podpisan z Republiko Srbijo. Memorandum o soglasju o sodelovanju na področju mladine in športa vzpostavlja trdno politično podporo za skupno sodelovanje mladine in športnih organizacij na državni ravni.

 

Mednarodno sodelovanje 

 

Program Erasmus+, Mladi v akciji, je najpomembnejši instrument za spodbujanje evropskega in mednarodnega sodelovanja med mladimi. 

 

Leta 2016 je bila sprejeta nova nacionalna Strategija internacionalizacije slovenskega visokega šolstva 2016-2020 s konkretnimi ukrepi in aktivnostmi. Strategija natančno opredeljuje elemente internacionalizacije slovenskega visokega šolstva in zagotavlja platformo za financiranje mednarodnih sporazumov in programov sodelovanja ter mednarodne mobilnosti, ki se financira iz državnega proračuna. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo je leta 2011 sprejelo nacionalni program, v katerem je bila internacionalizacija slovenskega visokega šolstva opredeljena kot eden izmed ciljev. V njem je poudarjena mednarodna razsežnost visokošolskih zavodov: mreženje, ukrepi skupnih študijskih programov za privabljanje tujih študentov in učiteljev, vključevanje mednarodne razsežnosti v poučevanje, stalno kakovostno jezikovno usposabljanje itd.

 

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je skupaj z Javnim štipendijskim, razvojnim, invalidskim in preživninskim skladom Republike Slovenije razvil program Ad futura za mednarodno mobilnost za spodbujanje mednarodnega izobraževanja in kratkoročne mobilnosti ter izboljšanja kakovosti izobraževanja in zaposljivosti sodelujočih učencev in študentov.

 

Program Ad futura za mednarodno mobilnost zagotavlja štipendije, namenjene kandidatom, ki se želijo udeležiti izobraževalnih programov, kjer lahko pridobijo univerzitetno ali visokošolsko izobrazbo. Izvajajo spodaj navedene štipendijske programe in programe sofinanciranja:

 

  • štipendije Ad futura za študij v tujini,
  • štipendije za kratkoročne obiske tujih učencev in študentov med njihovim izobraževanjem v Sloveniji
  • sodelovanje učencev in študentov v tekmovanjih iz znanja in raziskovalnih tekmovanjih v tujini,
  • štipendije in druge oblike financiranja raziskav za tuje doktorske študente.

 

Ministrstvo za zunanje zadeve je objavilo razpis za projekte, ki prispevajo k ozaveščanju javnosti, globalnemu učenju in krepitvi zmogljivosti nevladnih organizacij v Republiki Sloveniji za mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč ter projekte izobraževanja o človekovih pravicah s poudarkom na otrokovih pravicah v državah zahodnega Balkana za obdobje 2016–2017.