Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

2. Prostovoljske aktivnosti

2.6 Ozaveščanje o možnostih prostovoljstva mladih

Ponudniki informacij  

 

Ministrstvo za javno upravo je ključni akter pri spodbujanju prostovoljstva v Sloveniji. Na podlagi Zakona o prostovoljstvu, ki daje pomemben poudarek spodbujanju prostovoljstva, je ministrstvo do leta 2012 objavljalo letni poziv za financiranje mrež nevladnih organizacij in spodbujanje prostovoljstva z naslednjimi cilji: razvoj in uveljavljanje različnih modelov za spodbujanje prostovoljstva v gospodarstvu, javni upravi in nevladnih organizacijah, vzpostavitev sistema mreženja s podjetji in nevladnimi organizacijami, spodbujanje e-prostovoljstva (uvajanje novih modelov e-prostovoljstva, spodbujanje e-prostovoljstva itd.). Za ta namen so bila uporabljena tudi evropska sredstva. Avgusta 2019 je Ministrstvo objavilo razpis za financiranje podpornega okolja za razvoj nevladnih organizacij 2019–2023. Za ta namen so bila prav tako uporabljena tudi evropska sredstva. Maja 2019 je ministrstvo objavilo razpis za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva.

 

Glavna organizacija, ki spodbuja prostovoljstvo v Sloveniji, je Slovenska filantropija, ki je nevladna organizacija. Njen cilj je spodbujanje in razvoj prostovoljskega dela ter solidarnost med ljudmi na splošno. Poleg spodbujanja prostovoljskega dela njene ključne dejavnosti vključujejo pomoč posameznikom, da pridejo v stik z organizacijami, ki potrebujejo prostovoljce, usposabljanje prostovoljcev in podpiranje civilnih organizacij. Poleg tega organizira tudi spodaj navedene dogodke:

 

  • forum prostovoljstva (vsaki dve leti),
  • slovenski kongres prostovoljstva (vsaki dve leti, traja dva dni),
  • seminarje in usposabljanja za organizatorje prostovoljskega dela,
  • nacionalni teden prostovoljstva.

 

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti od leta 2004 podpira program Razvoj in spodbujanje prostovoljstva v Sloveniji. Program izvaja Slovenska filantropija, preverja pa ga Socialna zbornica Slovenije. Namen programa je zagotoviti strokovno podporo za kakovostno prostovoljstvo, spodbujanje prepoznavanja prostovoljstva, razvoj novih oblik prostovoljstva v zvezi s potrebami družbe in krepitev profesionalizacije mentorjev in organizatorjev prostovoljskih aktivnosti. Ta program ponuja podporo ljudem v stiski pri iskanju primernih prostovoljcev, obenem pa tudi pomaga prostovoljskim organizacijam najti prostovoljce. Obenem program s profesionalizacijo in prepoznavanjem prostovoljstva še posebej pomaga humanitarnim organizacijam in organizacijam socialnega varstva, ki vodijo prostovoljske aktivnosti. Program hkrati državljanom ponuja možnost aktivnega sodelovanja v družbenih aktivnostih, zagotavlja boljšo socialno vključenost posameznikov, še posebej ranljivih skupin, spodbuja solidarnost in daje moč posameznikom, ki prek prostovoljnega sodelovanja pridobivajo nove spretnosti in izkušnje.

 

Slovenska filantropija vodi tudi Slovensko mrežo prostovoljskih organizacij, ki združuje več kot 1300 prostovoljskih organizacij, nastala pa je zaradi potrebe po spodbujanju prostovoljstva, prepoznavanju vrednosti prostovoljskih aktivnosti in ustvarjanju okolja, naklonjenega njihovemu razvoju.

 

Portal http://www.prostovoljstvo.org pomaga prostovoljskim organizacijam, da se znotraj države povežejo med seboj. Vključitev v omrežje in informacijski sistem je odprta vsem zainteresiranim prostovoljskim organizacijam. Portal ponuja promocijo prostih prostovoljskih aktivnosti in pomaga prostovoljcem najti aktivnost.

 

Portal Mlad.si (ustanovil ga je Urad RS za mladino) se razvija kot osrednje komunikacijsko središče z namenom vzpostavitve celovitega in trajnostnega sistema obveščanja javnosti v mladinskem sektorju in zunaj njega. Portal je namenjen vsem mladinskim organizacijam, mladim, posameznikom, ki delajo z mladimi, predstavnikom države in lokalnih skupnosti, medijem in širši javnosti, vsebuje pa tudi informacije o možnostih prostovoljnega dela in povezuje organizacije, ki se ukvarjajo s tem področjem.

Posredovalnica prostovoljskih del na povabilo Ministrstva za javno upravo služi kot administrator ter prostovoljskim organizacijam in prostovoljcem zagotavlja različne oblike podpore, na primer:

 

  • informacije in svetovanje,
  • priložnosti za izobraževanje in izmenjavo izkušenj,
  • sodelovanje v skupnem spodbujanju prostovoljstva, in
  • sodelovanje pri krepitvi civilnega dialoga in sistemskega urejanja prostovoljstva.

 

Druge organizacije, ki posredno ali neposredno spodbujajo prostovoljstvo, so naštete spodaj (seznam ni popoln):

 

  • Mladinski svet Slovenije je krovno združenje državnih mladinskih organizacij. Mladinski svet vsako leto od leta 2002 organizira dobro sprejet dogodek Prostovoljec leta.

Prostovoljci leta prejmejo nagrado Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

  • MOVIT zavod za razvoj mobilnosti mladih opravlja naloge državne agencije v sklopu programa Erasmus+: Mladi v akciji in Evropske solidarnostne enote.
  • Mladinska mreža MaMa spodbuja prostovoljstvo mladih med mladinskimi centri in na lokalni ravni. Mladinski centri omogočajo mladim, da pridobijo informacije o različnih možnostih izvajanja prostovoljskega dela, organizirajo različne projekte prostovoljskega dela, ponujajo usposabljanje za prostovoljce in v veliko primerih delujejo kot izvajalci programov prostovoljskega dela v šolah, centrih za socialno delo in drugih javnih ustanovah.
  • CNVOS Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij je bil ustanovljen leta 2001 kot samostojna neprofitna nevladna organizacija. Cilj 27 organizacij, ki so ustanovile CNVOS, je opolnomočenje nevladnih organizacij v Sloveniji, promoviranje njihove vloge v civilni družbi in zagotavljanje uresničitve njihovih ciljev.
  • Zavod Voluntariat je organizacija, ki ponuja različne priložnosti za mednarodno prostovoljsko delo.
  • MISSS – Mladinsko informativno svetovalno središče Slovenije razvija in ponuja informacije, svetovanje, neformalno izobraževanje in usposabljanje ter promovira prostovoljsko delo.
  • SLOGA je združenje slovenskih organizacij, katerega člani so številne organizacije, ki delajo s prostovoljci, in ki vsako leto organizira pomemben promocijski dogodek v okviru svetovnega dneva mladih prostovoljcev.

 

Pomembni ponudniki informacij so regionalni partnerji informacijske službe Eurodesk. Eurodesk je brezplačna informacijska storitev Evropske komisije, namenjena mladim in mladinskim delavcem. Leta 2007 je Eurodesk Slovenija vzpostavil mrežo regionalnih partnerjev, ki so leta 2015 razširili, okrepili in ponovno vzpostavili delovanje mreže. Eurodesk Slovenija deluje s po enim regionalnim partnerjem v vsaki slovenski regiji. Vloga regionalnih partnerjev je predvsem informiranje mladih o možnostih mobilnosti mladih v Evropi in informiranje o evropski mladinski politiki ter s tem spodbujanje participacije mladih. V Sloveniji deluje 13 partnerjev.

 

Ključne pobude  

 

Državna nagrada za izjemne dosežke na področju prostovoljstva

 

Namen nagrade je povečati prepoznavnost prostovoljstva v slovenski družbi. Odbor Republike Slovenije podeljuje nagrade za posebne dosežke v prostovoljstvu. Kandidati so vsako leto izbrani na podlagi kriterijev, podanih v Zakonu o prostovoljstvu (Uradni list RS, št. 10/11, 16/11 s spremembami in dopolnitvami in 82/15) in Uredbi o nagradi in priznanjih za prostovoljstvo (Uradni list RS, št. 62/11)

 

Prostovoljec leta

 

Mladinske organizacije pomembno prispevajo k spodbujanju mladih k vključevanju v prostovoljsko delo. Mladinski svet Slovenije vsako leto organizira dobro sprejet dogodek Prostovoljec leta, pri katerem sodeluje več organizacij. Prostovoljci leta prejmejo nagrado Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

 

Nacionalni teden prostovoljstva

 

Med nacionalnim tednom prostovoljstva sta organizirana dva glavna dogodka pred festivalom prostovoljstva:

 

  • Slovesni dan prostovoljstva, na katerem se podelijo nagrade Junaki našega časa šolskim otrokom, ki so prek prostovoljskega dela pomembno prispevali h kakovosti življenja v šoli ali lokalni skupnosti.
  • Veseli dan prostovoljstva je glavni dogodek, organiziran v Ljubljani, na katerem se predstavi več kot 100 prostovoljskih organizacij, več kot tretjina pa jih je iz mladinskega ali šolskega sektorja.
  • Poleg dveh glavnih dogodkov v Ljubljani so organizirani tudi lokalni dogodki po Sloveniji, tradicionalno v Mariboru in Novi Gorici, vendar tudi drugje.

 

Mladim prijazna prostovoljska organizacija

 

Nagrada Slovenske mreže prostovoljskih organizacij se lahko podeli vsem organizacijam, ki zagotavljajo kakovostno mentorstvo mladim prostovoljcem, mlajšim od 18 let. Seznam organizacij, ki so prejele to nagrado, je na voljo na prostovoljski platformi www.prostovoljstvo.net.

 

Sadeži družbe

 

Sadeži družbe je projekt, ki spodbuja prostovoljstvo in medgeneracijsko sodelovanje ter krepi vezi med mladimi in starejšimi. Gre za projekt izobraževanja o strpnosti, solidarnosti in medsebojnem razumevanju. Temelj projekta je prostovoljstvo mladih za starejše, ki živijo doma, in na drugi strani starejših za mlade s povezovanjem šol in društev upokojencev. K sodelovanju v projektu so vabljene tudi druge organizacije, ki že izvajajo podobne medgeneracijske projekte. Cilj projekta je spodbujati medgeneracijsko sodelovanje s povezovanjem osnovnih in srednjih šol z društvi upokojencev ter drugimi prostovoljnimi organizacijami in društvi, ki vključujejo starejše. Sodelujejo lahko osnovne in srednje šole, dijaški domovi, mladinske in študentske organizacije ter vsa društva upokojencev in druge prostovoljne organizacije, ki vključujejo starejše.