Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

6. Izobraževanje in usposabljanje

6.7 Spretnosti inovativnosti

Inovativnost v formalnem izobraževanju

 

Vlada Republike Slovenije je decembra 2017 sprejela Strategijo razvoja Slovenije 2030. V tem dokumentu so opredeljeni vizija in cilji razvoja Slovenije do leta 2030. V njem je navedenih 12 razvojnih ciljev, med katerimi se 2. cilj nanaša na "znanje in spretnosti za kakovostno življenje in delo". Cilj želi spodbujati in omogočiti pridobivanje znanja s kakovostjo in dostopnostjo ponudbe. Namenjen je najširši populaciji različnih starostnih skupin, še posebej pa se nanaša na prikrajšane skupine.

 

Pod okriljem Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je za razvoj in kakovost izobraževanja odgovoren Urad za razvoj in kakovost izobraževanja. Urad med drugim opravlja različne razvojne naloge in razvija vrsto pomembnih področij izobraževanja za sedanjost in prihodnost. Dejavnosti so usmerjene zlasti na naslednja področja:

 

  • inovativna učna okolja
  • pismenost
  • IKT v izobraževanju
  • podjetništvo v izobraževanju
  • človekove pravice in izobraževanje za demokracijo
  • preprečevanje nasilja
  • jezikovno usposabljanje
  • kulturno-umetniško izobraževanje
  • prenova gimnazijskih programov
  • trajnostni razvoj
  • spoštovanje avtorskih pravic v šoli
  • vodenje v izobraževanju
  • razvoj svetovanja na področju izobraževanja odraslih
  • nadarjeni v izobraževanju
  • enake možnosti

 

Podjetniško izobraževanje je izrecno priznano kot medpredmetni cilj in kot del drugih obveznih in izbirnih predmetov. Za ISCED 3 se je leta 2007 začela posodobitev učnih načrtov za učne predmete. Posodobitev je vključevala sprejetje smernic in vključitev kompetenčnega pristopa. Izvajanje se je začelo v šolskem letu 2008/09. Za ISCED 3 je podjetniško izobraževanje tudi del obveznih predmetov (geografija, informatika in družboslovje) in izbirnega predmeta ekonomija. V šolah z ekonomsko smerjo je ta predmet obvezen. Na šolah s študijem tehniških ved je ločen predmet podjetništvo obvezen. Za ISCED 1-3 je podjetništvo v kurikularnih dokumentih med osmimi ključnimi kompetencami. Učni načrti za različne predmete (kot so družboslovje, naravoslovje, tehnika, gospodinjstvo) vključujejo nekatere učne izide, povezane z razvijanjem podjetniških spretnosti in odnosov. Med njimi so tudi tisti s področij, povezanih z gospodarstvom, svetom dela, ekonomskimi pravicami in trajnostnim razvojem. Posebni učni izidi za podjetniško izobraževanje so vključeni v učne izide predmetov, v katere je vključeno. Primer za ISCED 3:

 

- učenci pridobijo osnovne spretnosti podjetniškega vedenja (načrtovanje, organiziranje, analiziranje, komuniciranje, dajanje navodil, vodenje nalog, vrednotenje itd.);

- učenci razvijajo sposobnost dela v skupini, prevzemanja odgovornosti, vrednotenja ter prevzemanja tveganj in pobud;

- učenci proaktivno načrtujejo postopek reševanja izbranega problema, iščejo informacije in ocenjujejo kakovost predlaganih rešitev;

- učenci razložijo spreminjanje področja dela, zaposlovanja in gospodarstva v sodobnih družbah ter ocenijo njegove posledice za družbo, življenje posameznikov;

- učenci raziskujejo odnos dela in prostega časa za različne družbene skupine ter pomen družbenih organizacij v sodobnih družbah.

 

Več tečajev stalnega strokovnega spopolnjevanja sta pripravila Republika Slovenija za poklicno izobraževanje in usposabljanje (CPI) in Agencija za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije v okviru projektov ter Junior Achievement Slovenija za učitelje od osnovnega do srednjega izobraževanja, vključno s šolskim IVET. Zavod Republike Slovenije za poklicno izobraževanje in usposabljanje ponuja nekatera gradiva in smernice, ki so nastale v okviru različnih projektov in so lahko v pomoč učiteljem podjetniškega izobraževanja v srednjih šolah. Slovenija še vedno sodeluje v projektih, namenjenih razvoju učnih metod in gradiv.

 

 

Spodbujanje inovativnosti prek neformalnega in priložnostnega učenja ter mladinskega dela

 

Vladno spodbujanje inovativnosti in podjetništva se izvaja prek programov Javne agencije Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije SPIRIT Slovenija, ki so del Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Agencija organizira različne programe in delavnice za mlade, organizira pa tudi usposabljanja pedagogov in dodeljuje spodbude za izvajanje aktivnosti za spodbujanje ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti v osnovnih in srednjih šolah.