Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

3. Zaposlovanje in podjetništvo

3.8 Priznavanje spretnosti in znanja

Okvir politike

 

Eno od šestih ključnih področij Nacionalnega programa za mladino 20132022 poudarja pomen razumevanja podjetniškega izobraževanja in njegov odnos do družbene odgovornosti in razvoja socialnih podjetij. V zvezi s specifičnimi cilji je omenjeno spodbujanje poučevanja podjetništva skozi šolske učne načrte, vendar v zvezi s tem niso predstavljeni nobeni ukrepi. V ključnem področju »Zaposlovanje in podjetništvo« Nacionalnega programa za mladino je kot prednostna naloga opredeljeno »spodbujanje inovativnosti, ustvarjalnosti, iniciativnosti, podjetništva (vključno s socialnim podjetništvom) in samozaposlitve pri mladih ter poudarjanje vedno večjega pomena razvoja družbeno odgovornega podjetniškega odnosa in znanja.

 

Spodaj so navedeni trije kazalniki, ki se posebej nanašajo na podjetniško izobraževanje:

  1. delež novih in nastajajočih podjetnikov po starostnih skupinah,
  2. delež mladih podjetnikov, ki imajo v svojem podjetju najmanj enega zaposlenega,
  3. delež mladih, ki prejemajo izobraževanje na področju inovativnosti, ustvarjalnosti in podjetništva po spolu.

 

Za izvajanje teh ukrepov so bili v akcijskih načrtih predstavljeni različni instrumenti/uredbe. Izvedbeni načrt 2016/2017 je na primer predstavil spodaj navedene instrumente/uredbe:

  • storitve vstopnih točk ‘Vse na enem mestu’ (VEM), ki vključujejo brezplačne podporne storitve mladim, ki se odločijo za podjetniško kariero,
  • univerzitetni in socialnopodjetniški inkubatorji, ki bodo izvajali dejavnosti, namenjene mladim, ki želijo vstopiti v svet podjetništva,
  • nacionalna podporna mreža za mlade na področju socialnega podjetništva,
  • inovativni projekti za zaposlovanje mladih,
  • dejavnosti za spodbujanje podjetništva pri mladih.

 

 

 

V Izvedbenem načrtu 2018/2019 so bili uvedeni naslednji ukrepi/instrumenti:

 

  • Spodbude za zaposlovanje mladih, ki spodbujajo tudi podjetništvo med mladimi in jih opremljajo s podjetniškimi kompetencami.
  • Univerzitetni inkubatorji, ki so namenjeni mladim, ki želijo postati podjetniki, in jim zagotavljajo pomoč pri izvajanju inovativnih poslovnih idej.
  • Storitve točke SPOT, ki zagotavljajo brezplačne podporne storitve za mlade, ki nameravajo postati ali so že postali podjetniki.
  • UPI - Ustvarjalnost, podjetništvo, inovativnost za mlade, ki spodbujajo inovativnost in podjetništvo med mladimi.
  • Spodbude za mlada podjetja.
  • Ustanovitev socialnih podjetij in mladinskih zadrug.
  • Programi mentorstva za socialna podjetja.

 

V Načrtu aktivne politike zaposlovanja je bil predstavljen ukrep »Spodbujanje podjetništva med mladimi«, ki je bil implementiran med leti 2017 in 2019. Njegov cilj je bil pomagati brezposelnim posameznikom, ki bi radi postali samozaposleni. Projekte, ki spodbujajo podjetništvo pri mladih, je financiral ZRSZ. Namen ukrepa je bilo spodbujanje aktivnosti brezposelnih mladih, spodbujanje inovativnosti in ustvarjalnosti ter podpora novim idejam. Slovenija že ima široko strategijo v zvezi s podjetniškim izobraževanjem in trenutno razvija specifično strategijo. V Načrtu za izvajanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja za leto 2020 ukrep ni bil predviden.

 

V okviru mednarodnega projekta E3 – Izobraževanje o podjetništvu za zaposlovanje mladih je bil objavljen javni razpis za mlade za razvoj socialnih podjetij, ki lahko uspešno in trajnostno rešujejo socialne probleme. Projekt E3 želi prispevati k boju z brezposelnostjo mladih prek zagotavljanja praktičnih orodij mladim v zvezi z mladinskim socialnim podjetništvom. Cilj projekta je usposabljanje mladih, ki niso vključeni v izobraževanje, zaposlitev ali usposabljanje, na področju mladinskega socialnega podjetništva, v katerem lahko najdejo zanimive delovne priložnosti, še posebej v socialnih podjetjih, ki je novonastali sektor trga dela, ki ne razpolaga s človeškimi viri in lahko zaposluje ranljive člane družbe.

 

 

Spodaj navedeni ukrepi so bili sprejeti za spodbujanje podjetništva (glej delovni dokument OECD Podjetniška podpora za brezposelne v Sloveniji):

  • YES Start: Združenje YES organizira dvoletni program YES Start za vse brezposelne, ki bi se radi učili o podjetništvu. Projekt jim ponuja priložnost za razvoj podjetniških idej in podjetniškega duha. Program sofinancira MGRT.
  • Podjetno v svet podjetništva: Projekt je zasnovan za pomoč visoko izobraženim brezposelnim posameznikom, mlajšim od 35 let, da ustanovijo podjetje ali se zaposlijo. Projekt zagotavlja dodatek, podjetniško usposabljanje in individualno podporo prek regionalnih razvojnih agencij. Sodelujoči so zaposleni in prejemajo mesečno plačo v višini 798 EUR, medtem ko se poln delovni čas usposabljajo. Usposabljanje zagotavlja osebje v regionalnih razvojnih agencijah in poslovni svetovalci. Sodelujoči so imeli dostop do poslovne svetovalne službe eno leto po začetku poslovanja. Projekt se je začel kot regionalni pilotni projekt, vendar je bil na voljo na državni ravni od leta 2013.
  • ARTUS: Cilj tega programa je pomagati brezposelnim mladim razviti in izvesti kreativne in inovativne projekte. Pilotni projekt so organizirali ZRSZ, Karierni center Maribor, Center za državljansko vzgojo Maribor in Terra Parzival med 7. 4. 2014 in 20. 5. 2014. Med pilotnim projektom se je 12 brezposelnih mladih udeležilo delavnic na temo razvoja poslovnih idej kot pripravo na samozaposlitev.
  • KonektOn: Podjetniški center KonektOn je izvedel serijo osmih delavnic, da bi pripravili brezposelne mlade za začetek podjetniške poti. Delavnice so se odvijale maja in junija 2014 v centru za poklicno svetovanje v Kopru pod okriljem ZRSZ. Skupno 17 brezposelnih mladih z univerzitetno diplomo je razvilo svoje poslovne ideje, obenem pa so tudi izmenjali mnenja in izkušnje ter prejeli nasvete. Delavnice so pokrivale samomotivacijo, pripravo poslovnih modelov, vrednost sodelovanja, opredeljevanje trgov, komunikacijo in ustvarjalno razmišljanje. Delavnice je delno financiral Evropski socialni sklad v okviru Operativnega programa za razvoj človeških virov 2007–2013.
  • EnterYOUTH: Znanstveno-raziskovalni center Bistra Ptuj sodeluje s štirimi drugimi ustanovami, vključno z vodilnim partnerjem na Hrvaškem, pri spodbujanju podjetništva med mladimi in lažjega pridobivanja podjetniških spretnosti, da bi mladim pomagali prepoznati in uresničiti poslovne priložnosti. Projekt je skupno vključeval 200 mladih. Izvajal se je od februarja 2014 do januarja 2015, skupni proračun pa je bil 221.179 EUR. Financiral se je v okviru instrumentov za predpristopno pomoč EU in MGRT.

 

 

Formalno učenje

 

Podjetniško izobraževanje je del slovenskih operativnih programov Izvajanje kohezijske politike EU za obdobje 2014–2020. »V okviru prioritetne osi 10 (Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za povečanje zaposljivosti) je poseben cilj 3 (Spodbujanje prožnih učnih poti in podpora kakovostnega kariernega usmerjanja za šolsko mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema) neposredno povezan s podjetniškim izobraževanjem.

Zakon o osnovni šoli iz leta 2007 je uvedel cilj »razvoja podjetniškega odnosa v smislu učinkovitosti, inovativnosti in ustvarjalnosti« v učni načrt v osnovnih in poklicnih srednjih šolah. V učni načrt so bile vključene tudi učne smernice za podjetništvo.

»Podjetniško izobraževanje je izrecno priznano kot medpredmetni cilj za vse predmete v ISCED 1-3, vključno s šolskim ZPIU, in je tudi del drugih obveznih in izbirnih predmetov na različnih stopnjah. Zakon o osnovni šoli za ISCED 1-2 vključuje cilje, povezane s podjetniškim izobraževanjem, učitelji pa ta cilj izpolnjujejo v osnovnih šolah med poukom. Izvajanje prenovljenega učnega načrta za predmete za osnovne šole se je začelo v šolskem letu 2011/12, vključno s kompetenčnim pristopom (ena od kompetenc je občutek za pobudo in podjetništvo)«.

V učnem načrtu bo razvit celovit pristop k vključevanju podjetništva v šolsko izobraževanje. Podjetniško izobraževanje v Sloveniji trenutno ponujajo samo štiriletne srednje šole. Predmet podjetništvo je bil vključen v šolski načrt na srednješolski ravni, da bi povečali zanimanje za podjetništvo pri mladih. Obvezen je za dijake v srednjih ekonomskih šolah, traja pa 315 ur. To je strokovni predmet, ki zagotavlja osnovne podjetniške spretnosti, obravnava vlogo podjetij v sodobni družbi in pomaga razvijati podjetniške kompetence dijakov ter njihovo znanje in spretnosti, da bi lahko sami ustanovili svoje podjetje, obenem pa jih spodbuja tudi za študij poslovnih ved.

Srednje šole ponujajo tudi predmet poslovna informatika, ki je neobvezen, njegov glavni namen pa je ponuditi širok nabor znanj in spretnosti, povezanih z različnimi vidiki podjetništva in informacijske tehnologije (IT), kot so strateško načrtovanje, IT-podpora, poslovodenje, odločanje in trženje. Glavne kompetence, pridobljene pri tem predmetu, so samoiniciativa in podjetnost. Predmet traja najmanj 35 ur in največ 105 ur.

 

 

 

Priložnostno in neformalno učenje

 

Društvo Ustvarjalnikomogoča mladim, da razvijajo svoje prve podjetniške ideje. Ekipa društva mladim zagotavlja mentorstvo ter organizira podjetniške dogodke in krožke po Sloveniji. Podjetniški krožki so po navadi ustanovljeni v srednjih šolah, vodijo pa jih mladi podjetniki.

Projekt 'Y.business', ki ga organizira Zavod Ypsilon, mladim, starim od 20 do 30 let, omogoča pridobivanje kompetenc, ki jih potrebujejo v sodobnem poslovnem svetu in jih niso pridobili v okviru formalnega izobraževanja.

Projekt 'Y.startup', ki ga organizira Zavod Ypsilon, ponuja mladim podporo pri razvoju lastne poslovne ideje.

Nekateri posamezni podjetniški krožki delujejo v osnovnih in srednjih šolah ter ponujajo tečaje in seminarje. Mladi po navadi želijo okrepiti svoje podjetniške kompetence, ko želijo ustanoviti svoje podjetje. »V sodelovanju Urada Republike Slovenije za mladino je Zveza mladinskih združenj vzpostavila sistemsko orodje (Nefiks) za slovensko mladino od 14. leta naprej, ki se uporablja za evidentiranje izobraževanja. Glavni cilj projekta je, da se zagotovi enoten sistem evidentiranja neformalnega izobraževanja. Vzporedno z Nefiksom in v sodelovanju z njim je nacionalna agencija Mladi v akciji promovirala Youthpass« (glej nacionalno poročilo za Slovenijo).

»Spletni portal http://www.talentiran.si/ ponuja elektronsko različico knjižice, v kateri lahko uporabniki evidentirajo svojo neformalno izobraževanje na šestih različnih področjih: aktivno državljanstvo, delo (poletno delo, študentsko delo s trajanjem najmanj 60 dni), organizirane oblike izobraževanja, kampi in prostovoljsko delo, čas, preživet v tujih državah, in drugi načini pridobivanja znanja, spretnosti in izkušenj. Glavni cilj spletnega portala je povezovanje mladih in zainteresiranih strani, kot so delodajalci, oblikovalci politik in strokovnjaki, ki lahko pomagajo povečati možnost zaposlitve za mlade. Portal se promovira med delodajalci (v zasebnem in neprofitnem sektorju) in nevladnimi organizacijami« (ibid.).

Model M 2014: Ta program usposabljanja je bil razvit za pomoč brezposelnim mladim

(starim do 30 let) z univerzitetno diplomo, da bi ustanovili podjetje ali določili karierno pot. Program je vključeval uvodni proces in tri module za usposabljanje, ki so obsegali vzpostavitev podjetja in različne karierne možnosti. Celodnevne delavnice so se odvijale tri mesece, dvakrat na teden. Usposabljanje sta izvajala Inštitut za razvoj družbene odgovornosti in Karierni center Univerze v Mariboru, sofinancirali pa so ga Mestna občina Maribor ter regionalna urada ZRSZ v Mariboru in Ptuju. Program je uspešno zaključilo skupno 38 udeležencev iz Mestne občine Maribor in Mestne občine Ptuj ter okolice.

 

Drugi ukrepi, povezani s podjetniškim izobraževanjem, vključujejo spodaj navedene:

  • Kreativni. Podjetni. je projekt, ki ga je izvajal zavod TiPovej! za ustvarjalno družbo in se je odvijal leta 2015. Njegov cilj je bil pomagati srednješolcem pri pridobivanju socialnih in podjetniških spretnosti. Mladi so tudi okrepili svojo sposobnost samouresničitve in razvili spretnosti ustvarjalnega razmišljanja. Program, ki ga je podpiral Urad za mladino, je trajal 30 ur na dveh srednjih šolah v Ljubljani.
  • JA Slovenija je projekt, ki ga je izvajal Zavod za spodbujanje podjetnosti mladih in je vključeval več programov, prek katerih so učenci razvijali smisel za podjetništvo. Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti je projekt, ki ga je izvajal Center RS za poklicno izobraževanje in je trajal od marca 2013 do oktobra 2014. Spodbujal je poklicno izobraževanje in usposabljanje ter mladim predstavil poklice in priložnosti za nadaljnjo izobraževanje in zaposlitev.
  • Vrata odpiram sam je projekt, namenjen mladim, ki ga vodi Center RS za poklicno izobraževanje in spodbuja podjetništvo v izobraževanju. Projekt je nastal zaradi potrebe po novih priložnostih zaposlitve in spodbuja mlade, da iščejo inovativne načine za preprečevanje brezposelnosti. Med mladimi je mogoče zaznati pomanjkanje podjetniških spretnosti in osebne iniciative. Program je bil ocenjen leta 2015. Učitelji so menili, da so dijaki poleg podjetniških spretnosti, pokritih v programu, veliko pridobili na področju timskega dela in poznavanja poslovnih procesov.
  • Mladi in podjetni je projekt, ki ga je leta 2011 sofinaniral MIZŠ in je bilo usmerjeno k tistim mladim, ki so predčasno opustili šolanje. Glavni cilj programa je bil obnoviti in pridobiti nova znanja in sposobnosti za prepoznavanje potencialov posameznikov in priložnosti na trgu dela. Namen je bil povečati število priložnosti za mlade na trgu dela in jih spodbujati, da se vključijo v učne procese. Programa so se udeležile tri glavne ciljne skupine: mladi, ki so zgodaj zaključili šolanje, mladi, ki so na trg dela vstopili neposredno po zaključku izobraževanja in so delali na nestabilnih delovnih mestih z nizko kvalifikacijo, ter mladi z nizko izobrazbo (tudi če so zaključili osnovnošolsko izobraževanje). Program je potekal 3 mesece in trajal 100 ur.

 

 

Podpora učiteljem v podjetniškem izobraževanju

 

Virtualna učilnica na temo samoiniciative in podjetništva, ki jo ponuja Center RS za poklicno izobraževanje, zagotavlja materiale in smernice, razvite v okviru različnih projektov, in lahko pomaga učiteljem na področju podjetniškega izobraževanja v srednji šoli (splošno ter poklicno izobraževanje in usposabljanje). Slovenija je še vedno vključena v projekte, usmerjene k razvijanju učnih metod in materialov na področju podjetništva.

Center RS za poklicno izobraževanje je izvedel projekt Vrata odpiram sam, ki so ga sofinancirali evropski strukturni skladi in državni proračun in je vključeval razvoj učnega gradiva.