Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

2. Prostovoljske aktivnosti

2.2 Upravljanje mladinskega prostovoljstva

Upravljanje

 

V Sloveniji ni enega javnega organa, ki bi bil odgovoren za prostovoljstvo, saj pri tem sodelujejo različna ministrstva in vladni uradi. Ta vključujejo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za obrambo in Urad Republike Slovenije za mladino.

 

Na splošno je mogoče vloge različnih ministrstev razvrstiti na naslednji način:

 

  • Ministrstvo za javno upravo je odgovorno za regulativno reformo in horizontalna vprašanja v zvezi z nevladnimi organizacijami na splošno.
  • Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Inštitut RS za socialno varstvo sta glavna spodbujevalca prostovoljstva v okviru socialnega varstva ter pripravljata različne analize in raziskave glede vloge prostovoljcev, vključenih v programe socialnega varstva. Na tem področju prostovoljstvo vidijo kot ukrep družbene aktivacije.
  • Različna ministrstva prispevajo s financiranjem prostovoljstva in prostovoljskih programov.
  • Različna ministrstva in vladni uradi sodelujejo pri izvajanju politik in programov na tem področju. Med njimi je Urad Republike Slovenije za mladino odgovoren za koordinacijo nacionalnega programa za mladino s prioriteto spodbujanja prostovoljstva pri mladih in zmanjševanja deleža mladih, ki nikoli ne sodelujejo pri prostovoljskih aktivnostih.

 

Ministrstvo za javno upravo je na podlagi Zakona o prostovoljstvu v Sloveniji leta 2018 sprejelo Strategijo razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva do leta 2023. Njeni glavni cilji so:

  • vzpostaviti spodbudno podporno okolje za delovanje in razvoj nevladnih organizacij (NVO),
  • vzpostaviti dolgoročno financiranje nevladnih organizacij,
  • okrepiti vlogo NVO pri načrtovanju in izvajanju javnih politik na lokalni in nacionalni ravni,
  • okrepiti sodelovanje NVO in gospodarstva ter vzpostavljati čezsektorska partnerstva,
  • spodbujati preglednost, skladnost oziroma integriteto in odgovornost NVO,
  • spodbujati solidarnost in kakovostno prostovoljstvo ter razvoj različnih oblik prostovoljstva na lokalni in nacionalni ravni.

 

Strategijo uresničujejo vsi resorji, njeno izvajanje pa spremlja Ministrstvo za javno upravo.

 

Na podlagi Zakona o prostovoljstvu je vlada ustanovila Svet Vlade Republike Slovenije za spodbujanje razvoja prostovoljstva, prostovoljskih in nevladnih organizacij, katerega delo koordinira Ministrstvo za javno upravo.

 

Svet spremlja, ugotavlja in ocenjuje položaj prostovoljskih in nevladnih organizacij ter sprejema pobude za spodbujanje njihovega razvoja in daje predloge za razvoj in sprejemanje predpisov in ukrepov, potrebnih za izvedbo nacionalnih politik v zvezi s prostovoljskimi in nevladnimi organizacijami. Svet sodeluje s prostovoljci in nevladnimi organizacijami ter upošteva njihov položaj pri predlogih glede zakonov in uredb in nacionalne strategije za prostovoljstvo.

 

Med glavnimi nejavnimi akterji, ki sodelujejo pri razvoju politik na področju prostovoljstva mladih, so bile prepoznane spodaj navedene organizacije, ki predstavljajo neprofitni sektor:

 

  • Slovenska mreža prostovoljskih organizacij združuje več kot 1300 organizacij in je največja mreža v Sloveniji. Nastala je zaradi potrebe po spodbujanju prostovoljstva, prepoznavanju vrednosti prostovoljskih aktivnosti in ustvarjanju okolja, naklonjenega njihovemu razvoju. Namen mreže je nuditi podporo organizacijam pri organiziranju prostovoljskega dela, pomagati organizacijam pri promociji njihovih prostovoljskih programov in pomagati potencialnim prostovoljcem najti prostovoljsko delo.
  • Slovenska filantropija je glavni akter na področju prostovoljskega dela v Sloveniji in vodi slovensko mrežo prostovoljskih organizacij. Njen cilj je spodbujanje in razvoj prostovoljskega dela ter solidarnost med ljudmi na splošno. Poleg spodbujanja prostovoljskega dela njene ključne dejavnosti vključujejo pomoč posameznikom, da pridejo v stik z organizacijami, ki potrebujejo prostovoljce, usposabljanje prostovoljcev in podpiranje civilnih organizacij. Organizira tudi usposabljanje mentorjev in organizatorjev prostovoljskih aktivnosti v nevladnih organizacijah in javnih ustanovah, ki izvajajo prostovoljske aktivnosti. Slovenska filantropija in Slovenska mreža prostovoljskih organizacij sta partnerja v dialogu z Ministrstvom za javno upravo glede vprašanj, povezanih s prostovoljstvom.
  • Mladinski svet Slovenije je krovno združenje nacionalnih mladinskih organizacij v Sloveniji in glavni akter pri spodbujanju prostovoljskega dela med mladimi z organizacijo dobro sprejetega dogodka Prostovoljec leta. Prostovoljci leta prejmejo nagrado Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
  • MOVIT, zavod za razvoj mobilnosti mladih, izvaja naloge nacionalne agencije za evropski program Erasmus+: Mladi v akciji. Njegove storitve Eurodesk pomagajo mladim v Sloveniji najti prostovoljsko delo v tujini.
  • Zavod Nefiks spodbuja neformalno učenje in prepoznavanje kompetenc, pridobljenih pri dejavnostih neformalnega učenja, vključno s prostovoljskimi aktivnostmi.
  • Mladinska mreža MaMa združuje in zastopa organizacije, ki opravljajo dejavnosti mladinskih centrov ali so aktivne na področju mladinskega dela v Sloveniji s ciljem podpiranja mladih, njihovega kakovostnega preživljanja prostega časa in boljšega življenja v družbi. Mladinski centri so pomembni pri spodbujanju prostovoljskega dela na lokalni ravni.
  • Zavod Voluntariat je organizacija, ki ponuja različne priložnosti za mednarodno prostovoljsko delo.

 

Drugi javni organi, vključeni v prostovoljstvo

V podporo prostovoljskim dejavnostim so vključene tudi občine. Slovenska filantropija vsako leto (od leta 2001) podeljuje priznanja občinam, ki uspešno podpirajo prostovoljske dejavnosti svojih občanov. V letu 2021 je priznanje Prostovoljstvu prijazna občina za dosežke pri podpori prostovoljskega dela prejelo 36 slovenskih občin. Med njimi je bilo 11 takih, ki so priznanje prejele prvič. Za pridobitev priznanja na tem področju lahko občine podpirajo prostovoljstvo na različne načine, ki vključujejo:

 

  • finančno podporo prostovoljskim dejavnostim;
  • pridružitev večjim lokalnim in nacionalnim prostovoljskim dejavnostim z vključevanjem županov in drugih občinskih delavcev v prostovoljske dejavnosti;
  • udeležbo na prostovoljskih akcijah in dogodkih ter s tem zbiranje informacij o potrebah prostovoljskih organizacij;
  • spodbujanje prostovoljnega dela in prostovoljnih organizacij s promocijo v lastnih medijih in na uradnih spletnih straneh;
  • organiziranje javnih dogodkov, na katerih se občani zbirajo v prostovoljskih akcijah;
  • zagotavljanje podpore pri prijavi na mednarodne prostovoljske projekte in sodelovanje z drugimi organizacijami na nacionalni in mednarodni ravni;
  • organiziranje dogodkov z namenom prepoznavanja, zahvaljevanja in nagrajevanja aktivnih in uspešnih prostovoljcev v svoji občini.

 

Občine so pomemben akter pri povezovanju lokalnih prostovoljskih organizacij z državnimi in mednarodnimi institucijami, ki podpirajo prostovoljsko delo. Imajo pomembno vlogo pri podpori lokalnih organizacij, saj jim zagotavljajo informacije in finančno podporo pri prijavljanju na projekte, ki jih financirajo državne organizacije in Evropska unija.

 

V skladu z Zakonom o prostovoljstvu lahko tudi druge javne institucije organizirajo prostovoljstvo na podlagi prostovoljskih programov in sporazumov s prostovoljskimi organizacijami. Ena od teh ustanov so tudi javne šole, ki spodbujajo svoje učence k vključevanju v prostovoljstvo. Slovenska filantropija organizira usposabljanja za učence osnovnih in srednjih šol, zaposlene in organizacije, da bi jih spodbudila k vključevanju v prostovoljske organizacije in akcije.

 

Medsektorsko sodelovanje

 

Svet Vlade Republike Slovenije za spodbujanje razvoja prostovoljstva, prostovoljskih in nevladnih organizacij je posvetovalno telo, ki ga sestavljajo predstavniki javnih organov, nevladnih organizacij in civilne družbe, kot tak pa je glavna oblika medsektorskega sodelovanja na terenu. Predstavlja obliko posvetovanja z neprofitnim sektorjem ter obliko sodelovanja med različnimi ministrstvi in javnimi organi. Uravnoteženo podlago za aktivnosti sveta zagotavljata polovična zastopanost nevladnih akterjev (10 od 20) in dodelitev vloge predsednika sveta predstavniku nevladnih organizacij. Svet nagrajuje organizacije in posameznike za izjemne dosežke na področju prostovoljskega dela. Nagrada je podeljena s strani predsednika države.