Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

6. Izobraževanje in usposabljanje

6.4 Potrjevanje neformalnega in priložnostnega učenja

Dogovori za potrjevanje neformalnega in priložnostnega učenja

 

Zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju je pravna podlaga za prepoznavanje in potrjevanje neformalno pridobljenega znanja v srednješolskem poklicnem izobraževanju. Zakonski instrumenti urejajo priznavanje višjega poklicnega izobraževanja.

 

Potrjevanje neformalno pridobljenega znanja je v odgovornosti Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

V Sloveniji sta bila vzpostavljena dva zakonsko urejena kanala ali dva temeljna namena prepoznavanja neformalno in priložnostno pridobljenega znanja:

  • za nadaljnje vključevanje v formalno izobraževanje (nadaljevanje prekinjenega izobraževanja ali nadaljevanje na višji stopnji, sprememba v smeri izobraževanja itd.) in
  • prepoznavanje strokovnih kompetenc (sistem nacionalnih poklicnih kvalifikacij) na trgu dela.

 

V drugem primeru je prek postopka ocenjevanja mogoče pridobiti nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK).

 

Nacionalno poklicno kvalifikacijo lahko pridobijo mladi, ki so postali vajenci in imajo primerne delovne izkušnje ali želijo napredovati v karieri, ne da bi morali pridobiti višjo stopnjo poklicnega izobraževanja ali zaključiti formalni izobraževalni program.

 

 

Postopek pridobivanja NPK poteka v 4 fazah:

  • Opredelitev spretnosti in znanja posameznika se izvaja prek svetovanja, ki ga izvajajo posebej usposobljeni svetovalci. Svetovalec kandidatu podaja informacije o postopku preverjanja in potrjevanja NPK, pomaga pri ugotavljanju neformalno in priložnostno pridobljenega znanja ter možnosti za prikaz znanja, svetuje glede ustrezne kvalifikacije in pomaga pri ustvarjanju portfelja (osebne zbirke).
  • Dokumentiranje znanja in spretnosti posameznika se izvaja z zbiranjem dokazil v osebni zbirki (glej tudi Nacionalno informacijsko središče za poklicne kvalifikacije).
  • Ocenjevanje se v sistemu NPK izvaja v dveh fazah: na podlagi ocenjevanja dokazil v osebni zbirki in na podlagi neposrednega preizkusa kandidata.
  • Prepoznavanje – v postopku prepoznavanja so kandidatu uradno priznani znanje, spretnosti in kompetence, pridobljeni prek neformalnega ali priložnostnega učenja, izdan pa je javni dokument: potrdilo o nacionalni poklicni kvalifikaciji.

 

 

Postopki za potrjevanje spretnosti in kompetenc, pridobljenih prek neformalnega in priložnostnega učenja, temeljijo na:

 

Postopki za pridobivanje formalne izobrazbe na podlagi spretnosti in kompetenc, pridobljenih prek neformalnega in priložnostnega učenja, urejajo ustrezni zakoni, odvisno od vrste izobraževanja, v katerega je posameznik vpisan. Podrobne informacije se nahajajo v Evropskem popisu neformalnega in priložnostnega učenja 2014: poročilo države Slovenija v razdelku 2.1 (Zakon o višjem strokovnem izobraževanju je bil spremenjen leta 2013, vendar ni bilo nobenih sprememb v zvezi s potrjevanjem).

 

Nacionalnega sistema za potrjevanje ni, zato je pregled znanja in spretnosti v pristojnosti posamezne ustanove ali področja. Enako velja za razvoj strokovnih kompetenc osebja, vključenega v postopke potrjevanja. Za lažje razumevanje – ni enotne splošne politike (glej razdelek 2.4 v Evropskem popisu neformalnega in priložnostnega učenja 2014: poročilo države Slovenija).

 

Obstajata dva posebna sistema za potrjevanje kompetenc, pridobljenih prek neformalnega učenja. Študenti imajo priložnost preveriti pridobljene kompetence na podlagi Pravilnika o priznavanju predhodno pridobljenega znanja v višjem strokovnem izobraževanju, ki je bil pripravljen na podlagi Zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja. Pravila se med fakultetami razlikujejo. Sistem potrjevanja kompetenc za dijake temelji na Zakonu o poklicnem in strokovnem izobraževanju in je predpisan v Pravilniku o ocenjevanju znanja v poklicnem in srednjem strokovnem izobraževanju. Druge srednje šole morajo razviti svoja pravila potrjevanja znanja.

 

 

Napotki in informacije

  

Projekt Strokovna podpora informativno-svetovalni dejavnosti in vrednotenju neformalno pridobljenega znanja 2016–2021 je bil ustvarjen kot nadaljevanje dejavnosti na področju informiranja in svetovanja ter opredelitve in vrednotenja predhodno pridobljenega znanja v preteklem programskem obdobju ZRSZ. Projekt koordinira Andragoški center Slovenije.

 

Center Republike Slovenije za poklicno izobraževanje izvaja dejavnosti, ki spodbujajo in povečujejo vidnost sistema med uporabniki – podjetji in kandidati (Nacionalne poklicne kvalifikacije). Prek promocijskih dejavnosti podaja informacije o sistemu širši javnosti, na svoji spletni strani 'Nacionalne poklicne kvalifikacije' pa ponuja osnovne informacije o sistemu certificiranja in primere dobrih praks glede uporabe sistema certificiranja. Center tudi posreduje promocijske materiale enotam ZRSZ, centrom za informiranje in karierno svetovanje, centrom za izobraževanje odraslih, centrom za vseživljenjsko učenje, Združenju delodajalcev Slovenije in drugim. Promocijske materiale prav tako razdeli ministrstvom, sindikatom in gospodarskim zbornicam.

 

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je postavilo spletno stran Vrednotenje in priznavanje neformalnega znanja v sodelovanju z Andragoškim centrom Slovenije. Cilj je poučiti in olajšati postopek za posameznike, ki iščejo vrednotenje in potrjevanje svojega neformalnega in priložnostnega izobraževanja. Spletna stran je usmerjena k odraslim, vendar predstavlja vrednost za vse demografske skupine, vključno z mladimi.

 

Podoben vir informacij o potrjevanju ponuja Center za poklicno izobraževanje v obliki spletne strani, ki razlaga njegove storitve in dolžnosti.

 

S posebnim poudarkom na mladih je bil vzpostavljen ukrep Aktivacija mladih na trgu dela, ki je del sheme Jamstvo za mlade. Pododdelek 10 sestavljajo ukrepi, namenjeni zlasti promoviranju neformalnega in priložnostnega učenja (glej tudi poglavje 3.6: Ukrepi za zaposlovanje mladih):

  • neformalno izobraževanje in usposabljanje za mlade,
  • usposabljanje na delovnem mestu – mladi,
  • PUM-O – projektno učenje mlajših odraslih,
  • podpora za nove karierne možnosti,
  • pridobivanje dodatnega znanja mladih na področju kulturnih dejavnosti v okviru javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD),
  • usposabljanje na delovnem mestu Zmorem, ker znam.

 

Zavod Nefiks je najvidnejši akter na področju priznavanja neformalno pridobljenega znanja in spretnosti. Nefiks je nevladna organizacija, ki se ukvarja s spodbujanjem in priznavanjem znanja in kompetenc, pridobljenih z neformalnim izobraževanjem in priložnostnim učenjem. Glavni projekt Nefiksa je knjižica s spletno različico, ki je bila zasnovana kot pomoč posameznikom in organizacijam pri zapisovanju znanja, spretnosti in kompetenc, pridobljenih z različnimi dejavnostmi, kot so prostovoljno delo, delavnice, jezikovni tečaji in druge dejavnosti, pri katerih je potekalo učenje. Indeks je nastal po skandinavskem modelu in je bil prilagojen ter implementiran na podlagi analize in izkušenj ustvarjalcev v slovenskem mladinskem prostoru. Na nacionalni ravni še vedno ni primerljivega orodja, ki bi tako celovito predstavilo neformalno pridobljeno znanje posameznika. Njegov cilj je vključiti, priznati in upoštevati mladinsko in prostovoljno delo v formalnem izobraževalnem sistemu, štipendijskih shemah in pri zaposlovanju. Zato v zavodu organizirajo različne promocijske in izobraževalne dogodke, pripravljajo publikacije in sodelujejo z deležniki na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni.

 

Zagotavljanje kakovosti

 

Zagotavljanje kakovosti v sistemu NPK:

  • Pri pridobivanju NPK kandidat dokaže svoje kvalifikacije in znanje za učinkovito opravljanje določenih strokovnih kompetenc (glede na določen poklicni standard in katalog standardov strokovnih znanj).
  • Postopek preverjanja in potrjevanja NPK izvajajo izvajalci, ki so v registru Državnega izpitnega centra RIC.
  • Preverjanje in potrjevanje NPK se izvaja pred tričlansko komisijo, ki jo imenuje RIC. Člani komisij za preverjanje in potrjevanje so strokovnjaki na svojih področjih, kar dokazujejo s potrebnim znanjem, izobrazbo in delovnimi izkušnjami.

-;V okviru sistema za pridobivanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij je bil razvit postopek, ki vključuje štiri faze prepoznavanja neformalnega in priložnostnega znanja, ki so navedene v Pravilniku o načinu in postopku preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij. To zagotavlja enotnost, preglednost in kakovost certifikatov za NPK.

  • Kandidat ima pravico ugovarjati odločitvi komisije.
  • Inšpektorat RS za delo nadzoruje zakonitost postopkov.
  • Center RS za poklicno izobraževanje je zakonsko določen za spremljanje sistema NPK in dela svetovalcev.
  • Državni izpitni center je zakonsko določen za spremljanje dela komisij za preverjanje in potrjevanje, hkrati pa tudi za zagotavljanje kakovosti, preglednosti in objektivnosti preverjanja znanja.

 

 

Vsaka izobrazbena stopnja ima svoj okvir zagotavljanja kakovosti za institucionalno in programsko evalvacijo ter akreditacijo. Prepoznavanje in potrjevanje neformalnega izobraževanja je vključeno v te okvire. Sistem ocenjevanja in zagotavljanja kakovosti obstaja za vsako stopnjo izobrazbe. Državni organi (sveti, agencije) so avtonomni in izvajajo zagotavljanje kakovosti.

 

Organi, odgovorni za ocenjevanje in zagotavljanje kakovosti, v sodelovanju z zainteresiranimi stranmi pripravijo ukrepe za zagotavljanje kakovosti za vsako stopnjo izobrazbe in razvijejo orodja za ocenjevanje in akreditacijo. Zagotavljanje kakovosti urejajo akti za posamezna področja izobraževanja ter nacionalni ukrepi in predpisi. Ti dokumenti temeljijo na mednarodnih primerih, smernicah ES in mednarodnih standardih (glej poročilo).

 

Ukrepi in predpisi za potrjevanje se preverijo, ravno tako kot kakovost potrjevanja in prepoznavanja, zahtevana dokazila in organ, odgovoren za prepoznavanje (vrsta odbora, kako se izbere in imenuje člane, kako pogosto se sestanejo, kako delajo in sodelujejo, kako se izvede postopke potrjevanja). 

Postopek preverjanja kakovosti se zaključi z mnenjem ustreznega organa in priporočili. Če kakovost ne izpolnjuje minimalnih standardov, se lahko javna veljavnost prekliče, kar posledično pomeni zadržana javna sredstva.

Nadaljnje podrobne informacije o potrjevanju neformalnega učenja se lahko najde v Evropskem popisu neformalnega in priložnostnega učenja 2014: poročilo države Slovenija, razdelek 4 in nadaljnji pododdelki.