Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

10. Mladinsko delo

10.8 Trenutne razprave in reforme

Prihodnji razvoj politike

 

 

Predmet javne razprave bo kmalu postal novi Nacionalni program za mladino, saj se trenutni konča leta 2022. Prenovljena Strategija EU za mlade bo (po mnenju sogovornikov) najverjetneje vplivala na vsebino novega programa. Novi program, ki naj bi začel veljati leta 2023, bo določil prihodnje smernice za ukrepe na področju mladinskega dela.

 

 

Tekoče razprave

 

Nacionalni posvet mladinskega sektorja 2019, ki ga je organiziral Urad za mladino v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije, se je v letu 2019 osredotočal na kakovost mladinskega dela. Obravnaval je vprašanja kakovosti v mladinskem delu ter odprl vprašanja, povezana s spremljanjem in zagotavljanjem kakovosti v mladinskem delu. Nacionalni posvet mladinskega sektorja 2020 je potekal na spletu, tematsko pa se je navezoval na temo prostora in participacije za vse. Nacionalni posvet mladinskega sektorja 2021, ki se bo zgodil decembra 2021, bo namenjen pogledu mladinskega sektorja na trenutno stanje in pripravi strateških usmeritev. Sklepi razprav z zadnjih posvetiv bodo verjetno vplivali na novi nacionalni program za mladino, ki naj bi bil pripravljen do leta 2023 (sedanji program se izteče leta 2022).

 

Leta 2020 je Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru skupaj s Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani izvedla poglobljeno raziskavo o položaju mladih v slovenski družbi Mladina 2020. Monografija z izsledki je bila objavljena v letu 2021. Raziskava (financiral jo je Urad RS za mladino) je bila v veliki meri zasnovana kot nadaljevanje raziskav Mladina 2010 in Mladina 2000, kar omogoča vpogled v dolgoročne trende na področju mladine. Raziskava predstavlja temeljno izhodišče za nov Nacionalni program za mladino. V fazi priprave raziskave so bile mladinske organizacije povabljene k oddaji vsebinskih predlogov.

 

Od pojava pandemije covid-19 so še posebej pomembne razprave o digitalnem mladinskem delu in preizkušanju dobrih praks na tem področju. Mladinska mreža MaMa zbira primere dobrih praks digitalnega mladinskega dela (Prakse mladinskih centrov v času epidemije COVID-19 in Prakse mladinskih centrov v času 2. vala epidemije COVID-19). Hiter razvoj digitalizacije, ki se je nedavno zgodil tudi na področju mladinskega dela, bo predvidoma vplival tudi na nove razpise za sofinanciranje programov mladinskega dela.

 

Decembra 2021 se s konferenco na temo prihodnosti in dviga kakovosti mladinskega dela zaključuje strateško partnerstvo ‘Supporting Evidence-based Education of Youth Workers (SEEYW)’ v okviru Erasmus+ partnerjev IDIZ (Zagreb), Univerze v Ljubljani in Univerze na Reki, ki je namenjeno krepitvi zmogljivosti mladinskih delavcev. S projektom se zaključuje tudi pilotni študijski program ‘Youth in Contemporary Society’. Na konferenci bo, poleg razprav o dosedanjem razvoju mladinskega dela v zadnjem obdobju, govora tudi o potrebi po vzpostavljanju študija mladinskega dela.

 

Lokalno mladinsko delo je trenutno prepoznano kot pomembna tema v mladinskem sektorju. Septembra 2021 je v Centru mladih Koper (CMK) potekal Posvet predstavnikov občin in mladinskih centrov "Skupaj za lokalno mladinsko delo". Namen posveta je bil poglobiti odnose med občinami in mladinskimi centri ter izmenjati izkušnje pri podpori mladinskega dela v lokalnih skupnostih.