Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

5. Participacija

5.9 E-udeležba

Vrsta ukrepa

Ni političnih ukrepov, ki bi spodbujali e-udeležbo mladih. Na to temo tudi ni nobenega akta ali strategije, o tem pa tudi ni potekala nobena javna razprava. Ta tema v Sloveniji ni dobro preučena, obenem pa tudi ni nobenih smernic za to, kako predstaviti e-udeležbo mladim in kako jih izobraziti za pravilno uporabo informacijske tehnologije (npr. spletna družabna omrežja). Po drugi strani pa je nekonvencionalna politična udeležba (ki vključuje e-udeležbo, družabna omrežja itd.) del Nacionalnega programa za mladino – drugo prednostno podpodročje: Spodbujanje in podpiranje nekonvencionalne politične participacije mladih.

 

Nekaj projektov različnih organizacij je navedenih spodaj:

  • V Sloveniji ima vodilno vlogo na področju e-udeležbe InePAInštitut za elektronsko participacijo. Inštitut je strokovna, nevladna in neprofitna organizacija, aktivna na različnih področjih javne politike, kot so elektronska udeležba (udeležba, sodelovanje in vključevanje), digitalna demokracija (elektronska, spletna, virtualna in kibernetska demokracija), elektronska uprava, elektronska administracija in odprta vrata. Inštitut poleg tega dela na različnih projektih, ki posebej vključujejo mlade. Eden od teh projektov je DEEP-linking Youth 2015‒2017. Glavni cilj tega projekta je raziskati, kako lahko e-udeležba spodbuja aktivno udeležbo mladih v demokratičnem življenju, vključno s pregledom obstoječih kanalov za mobilnost mladih, razvijanjem spletne vsebine in ustvarjanjem različnih analitskih orodij za spremljanje. Kot je omenjeno na spletni strani projekta, bo eden od glavnih rezultatov »digitalna nadzorna plošča«, ki jo bodo lahko uporabili oblikovalci politik za razumevanje skrbi mladih in upoštevanje njihovih stališč v postopku oblikovanja politik.
  • Zaradi nizke stopnje politične udeležbe mladih je Mladinski svet Slovenije pripravil projekt si: Mladi za boljšo družbo. Glavni rezultat projekta je bil po eni strani interaktivni spletni portal, ki spodbuja udeležbo mladih, na drugi strani pa portal, ki mladim omogoča podajanje svojih pobud za izboljšanje njihovega okolja in razmer.

 

 

Novo razpoložljivo orodje je Parlameter, ki ga je razvil Inštitut Danes je nov dan, ki se osredotoča na digitalno politično udeležbo, transparentnost in nadzor. Z analizo glasovanj in transkripcij nastopov lajša spremljanje dela v Državnem zboru. Uporabniku prijazno vizualno oblikovanje in tehnološko napredna modularna zasnova povečujeta transparentnost delovanja najpomembnejših demokratičnih ustanov in spodbujajo učinkovit dostop do postopka odločanja. Ker strojno berljivi parlamentarni podatki niso na voljo, Parlameter uporablja dokumente s spletnih strani dz-rs.si in dvk-rs.si.

 

 

Uporabljena orodja IKT

Mladi lahko sodelujejo prek spodaj navedenih orodij:

  • spletni portal si – mladi lahko napišejo svoja priporočila občini, državi ali EU,
  • Študentska organizacija Univerze v Ljubljani je pripravila projekt Študent, kje pa tebe čevelj žuli? – namen kampanje je bil opredelitev težav, s katerimi se študenti soočajo med študijem.

 

 

Podatki ali študije

 

Po podatkih raziskave Mladina 2010 so bili mladi leta 2009 bolj vključeni v IT-dejavnosti

(spletni forumi, članki na medijskih straneh, internetni politični forumi ali diskusijske skupine) od odraslih. Raziskava Slovenska mladina 2013 je pokazala, da 81 % slovenske mladine (starih od 16 do 25 let) informacije o politike pridobijo z interneta.           Po podatkih raziskave Slovenska mladina 2018/2019 mladi v Sloveniji na internetu preživijo 5 ali več ur dnevno. 66 % mladih na internetu 'pogosto' bere novice/išče informacije.

Po podatkih ankete Eurostata je v obdobju 2010–2013 15 % slovenske mladine internet uporabilo za objavo mnenj (dostop ali objava mnenj na spletnih straneh, ki razpravljajo o državljanskih in političnih vprašanjih). Leta 2014 je 73 % mladih v Sloveniji uporabljalo internet za interakcijo z javnimi organi v primerjavi s 77 % leta 2013, 69 % leta 2012 in 64 % leta 2011 (glej anketo Eurostata).