Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

3. Zaposlovanje in podjetništvo

3.9 Trenutne razprave in reforme

Dostop do informacij

 

Ukrepi Resolucije o Nacionalnem programu za mladino 20132022 med drugim mladim pomagajo pri začetkih njihove kariere. Resolucija izpostavlja potrebo po tem, da bi mladim zagotovili dostop do informacijskih storitev in visokokakovostnih informacij.

Mladi podjetniki prejmejo veliko informacij in finančnih spodbud s strani Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) prek posebnega programa Mladi, ki se je zagnal leta 2014. Mladi podjetniki lahko dobijo podporo od različnih tehnoloških parkov, kot je Tehnološki park Ljubljana.

 

Podjetnice

Po podatkih ZRSZ so ženske veliko bolj previdne pri odločanju o začetku podjetniške poti. Maja 2016 je Slovenija zagnala poseben program aktivne politike na trgu dela za spodbujanje in podporo samozaposlitve žensk z visoko stopnjo izobrazbe. Podpora ženskih podjetnic je skupen program APTD, ki ga nadzorujeta MDDSZ in MGRT, izvajata pa ZRSZ in Javna agencija Spirit Slovenija. Program ponuja usposabljanje za brezposelne ženske, ki želijo ustanoviti podjetje in začeti podjetniško pot, čemur sledijo podpora za mlada podjetja (enkratna subvencija za samozaposlitev) ter nadaljnje usposabljanje in mentorstvo. Ciljna skupina so brezposelne ženske z visoko strokovno izobrazbo (6. stopnja ali višja). Ciljna skupina je bila izbrana na podlagi stanja na trgu dela, na katerem so se zmanjšale priložnosti zaposlitve za ženske s terciarno izobrazbo, predvsem med gospodarsko krizo, zaradi katere ni bilo veliko novih priložnosti zaposlitve v javnem sektorju. Leta 2017 se je s podporo programa samozaposlilo 405 žensk, od tega 77 mlajših od 30 let. Leta 2018 je program podprl samozaposlitev 393 žensk, med katerimi je bilo 45 mlajših od 30 let, leta 2019 pa je program podprl 138 žensk, od katerih jih je 9 je bilo mlajših od 29 let.

 

Dostop do kapitala

 

Javni Sklad Republike Slovenije za podjetništvo ponuja finančne spodbude za novoustanovljena inovativna podjetja. Te spodbude ponujajo finančno podporo mladim podjetjem v prvih fazah razvoja.

MGRT spodbuja ukrepe, ki predstavljajo povezovanje šolskega sistema in gospodarstva ter aktivnosti, ki se opravljajo med začetno fazo ustanovitve podjetja:

  • Na ravni univerz: storitve univerzitetnih inkubatorjev. Univerzitetni inkubator je pravni subjekt, ki ima pogodbo za dolgoročno sodelovanje z univerzo in omogoča realizacijo podjetniških iniciativ. Predinkubacijske dejavnosti in podjetniške iniciative se izvajajo same ali v povezavi z univerzo, da bi omogočili delovanje inovativnih inkubiranih podjetij v urejenem poslovnem okolju in pridobili potrebno podporo za njihov razvoj.

MGRT prek agencije SPIRIT izvaja različne aktivnosti, ki promovirajo podjetništvo:

  • splošno promocijo podjetništva kot socialne kategorije in
  • ukrepe za podpiranje podjetništva med ciljnimi skupinami (npr. ženskami).

 

Aktivnosti SPS

 

Slovenski podjetniški sklad (SPS) je ustvaril program Mlada podjetja, skozi katerega ponuja podporo podjetjem, ki delujejo manj kot 5 let in imajo težave s pridobivanjem potrebnih finančnih virov na trgu zaradi svojega razvoja in pomanjkanja zgodovine. 

SPS s tem programom ponuja posebne spodbude mladim podjetjem, ki so v začetni fazi razvoja, imajo gospodarski pomen in so z analizo vrzeli opredeljena kot izjemno ranljiva na trgu.

SPS ponuja:

  • Začetni kapital – Mladim podjetjem s potencialom za rast in posledično ustvarjanje novih delovnih mest (še posebej mladim tehnološkim podjetjem), ki so še posebej ranljiva v zgodnjih fazah razvoja, ponuja izdelke, ki zagotavljajo uspešen začetek poslovanja.
  • Mikrokrediti za mlada podjetja – Ponudba dostopa ugodnih virov financiranja za podjetja v specifičnih ciljnih skupinah.
  • Garancije za mlada podjetja – SPS ponuja garancije za bančna posojila s subvencijami obrestne mere, kar majhnim in srednje velikim podjetjem omogoča pridobivanje bančnih posojil za hitrejše, preprostejše in cenejše izvajanje projektov.

 

Projekt Mlada podjetja prispeva k razvoju podjetij, prenosu poslovnih idej v uspešna podjetja in ustvarjanju inovacijsko usmerjenih podjetij s potencialom za rast. Osredotoča se na razvoj in komercializacijo izdelkov, procesov in storitev. Izdelki se oblikujejo na podlagi načela SEF TWIN, kar pomeni, da so prejemniki sredstev upravičeni do finančnih spodbud in materialnih spodbud (npr. program usposabljanja), katerih namen je izpolnjevanje potreb podjetij.

V zadnjem času so se začeli vodilni inovatorji povezovati prek iniciative Start:up Slovenija, da bi ustvarili in okrepili nacionalne programe za spodbujanje podjetništva ter zagotovili obstoj celovite podporne mreže za ustanovitev in zagon zagonskih podjetij po vsej Sloveniji. Start:up Slovenija je odprta platforma, kateri se lahko pridružijo različne organizacije in posamezniki z izjavo o podpori, ki nakazuje, da želijo prispevati k temu, da Slovenija postane dinamična in podjetniška država. Programi, ki jih izvaja pobuda, zagotavljajo finančno podporo (subvencije, garancije, mikrokredite, začetni kapital in tvegani kapital) za spodbujanje idej, projektov in zagonskih podjetij. Organizirajo se start-up vikendi in nacionalna kampanja, ki se zaključi z mednarodnim podjetniškim in start-up dogodkom PODIM.