Skip to main content
Youthwiki
Slovenija

Slovenija

7. Zdravje in dobro počutje

7.2 Upravljanje

Upravljanje

 

Za zdravje mladih so odgovorni državni organi prek svojih področij dela:

  • Ministrstvo za zdravje predstavlja glavni organ za zagotavljanje javnega zdravja, preprečevanje bolezni in spodbujanje zdravega življenjskega sloga.
  • Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je osrednji državni organ, čigar namen je prek ozaveščenosti javnosti in drugih preventivnih ukrepov raziskovati, varovati in dvigati zdravje in počutje državljanov Republike Slovenije.
  • Direktorat za javno zdravje želi preprečevati bolezni na nacionalni ravni.
  • Direktorat za družino Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je odgovoren za ukrepe in politike na področju družine. Pojem družinska politika zajema vrsto medsebojno povezanih socialnih, gospodarskih, pravnih, pedagoških, zdravstvenih in drugih ukrepov za izboljšanje kakovosti življenja tako družin kot posameznih družinskih članov.
  • Direktorat za visoko šolstvo nadzira izvrševanje aktivnosti na področju izobraževanja, posledično pa tudi ukrepov v zdravstvu.

 

 

Glede predstavnikov mladih:

študentov, vključno s tistimi na področju zdravja, športa in socialnih zadev.

 

Odgovornosti za zdravje mladih med javnimi akterji so razdeljene na naslednji način:

 

  • Ministrstvo za zdravje je glavni organ, pristojen za javno zdravje, preprečevanje bolezni in promocijo zdravega načina življenja.
  • Nacionalni inštitut za javno zdravje je osrednja nacionalna ustanova, katere glavni namen je proučevanje, varovanje in povečevanje ravni zdravja in dobrega počutja prebivalcev Republike Slovenije z ozaveščanjem prebivalstva in drugimi preventivnimi ukrepi.
  • Direktorat za javno zdravje si prizadeva za preprečevanje bolezni na ravni celotnega prebivalstva.
  • Za ukrepe in politike na področju družine je pristojen Direktorat za družino Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti; družinska politika se razume kot sklop usklajenih socialnih, ekonomskih, pravnih, pedagoških, zdravstvenih in drugih ukrepov, ki se izvajajo za izboljšanje kakovosti življenja družin in posameznih družinskih članov.
  • Direktorat za visoko šolstvo Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport zagotavlja izvajanje dejavnosti na področju šolstva in s tem tudi ukrepov na področju zdravstva.

 

Po Zakonu o zdravstveni dejavnosti so pristojnosti razporejene na naslednji način:

 

V skladu s členom 5:

 

  • Mrežo javnih zdravstvenih storitev na primarni ravni določi in zagotavlja občina oziroma mesto.
  • Republika Slovenija sodeluje pri zagotavljanju mreže javne zdravstvene službe na primarni ravni na demografsko ogroženih območjih v skladu z načrtom zdravstvenega varstva.
  • Republika Slovenija izjemoma določa in izvaja javnozdravstvene storitve na primarni ravni za zdravstveno varstvo študentov.

 

Odgovornosti za zdravje mladih med organizacijami, ki zastopajo mlade, so razdeljene na naslednji način:

 

  • Mladinski svet Slovenije pripravlja programske dokumente na temo zdravja mladih.
  • No Excuse Slovenija se posebej osredotoča na zdravje in dobro počutje mladih.
  • Študentska organizacije Slovenije zastopa interese študentov na področjih, ki vključujejo zdravstvo, šport in socialo.

 

Medsektorsko sodelovanje

 

Vladni organi so odgovorni za medsektorsko sodelovanje glede na obravnavano vprašanje. Resolucija o nacionalnem programu za mladino 20132022 ima za zdravje in blaginjo poseben pomen. Glede na različne prednostne podsektorje poznamo več vrst sodelovanja med javnimi akterji:

  1. Prioritetno podpodročje 1: zagotavljanje sistemskih pogojev za redno telesno aktivnost: Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje.
  2. Prioritetno podpodročje 2: zagotavljanje sistemskih pogojev za uravnoteženo prehrano mladih med 15. in 29. letom starosti: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
  3. Prioritetno podpodročje 3: zagotavljanje sistemskih pogojev za spremljanje in ukrepanje pri mladih v starosti 15–29 s prekomerno telesno težo ali debelostjo: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
  4. Prioritetno podpodročje 4: zagotavljanje sistemskih pogojev za zmanjševanje tvegane in škodljive rabe alkohola: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstvom za notranje zadeve.
  5. Prioritetno podpodročje 5: zagotavljanje sistemskih pogojev za spodbujanje nekajenja mladih in prenehanje kajenja mladih: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
  6. Prioritetno podpodročje 6: zmanjševanje povpraševanja po prepovedanih drogah ter preprečevanje ponudbe prepovedanih drog: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Ministrstvom za notranje zadeve.
  7. Prioritetno podpodročje 7: zagotavljanje sistemskih pogojev za zdravo in varno zabavo mladih, obvladovanje nasilja, povezanega z javnimi prireditvami in športom, ter vandalizma: Ministrstvo za notranje zadeve v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za zdravje, Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter Ministrstvom za pravosodje.
  8. Prioritetno podpodročje 8: zagotavljanje sistemskih pogojev za izboljšanje spolnega in reproduktivnega zdravja mladih: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
  9. Prioritetno podpodročje 9: zmanjšati število otrok in mladih, ki storijo poskus samomora ali samomor: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Ministrstvom za notranje zadeve.
  10. Prioritetno podpodročje 10: razvoj mehanizmov za zgodnjo prepoznavo in obravnavo mladih s težavami v duševnem zdravju: Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Ministrstvo za notranje zadeve.
  11. Prioritetno podpodročje 11: ozaveščanje delodajalcev, mentorjev in vodij o tveganjih in ukrepih, povezanih z delom mladih, spodbujanje kulture varnosti med mladimi, vključno z vpeljevanjem učenja o zdravju in varnosti na delovnem mestu v izobraževanje in usposabljanje: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Univerzitetnim kliničnim centrom (UKC) Ljubljana – Kliničnim inštitutom za medicino dela, prometa in športa, socialnimi partnerji in strokovnjaki za varstvo in zdravje pri delu.
  12. Prioritetno podpodročje 12: zagotavljanje sistemskih pogojev za izboljšanje prometne varnosti mladih: Agencija Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
  13. Prioritetno podpodročje 13: povečanje števila mladih, ki uporabljajo javni potniški promet: Agencija Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
  14. Prioritetno podpodročje 14: vključevanje mladih v oblikovanje, izvajanje in vrednotenje programov krepitve zdravja, povezanih z okoljem: Ministrstvo za okolje in prostor v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Agencijo Republika Slovenije za varnost prometa in Agencijo Republike Slovenije za okolje.
  15. Prioritetno podpodročje 15: ozaveščanje mladih ter usposabljanje mladostnikov za izvajanje aktivnosti o zdravem načinu življenja za zmanjšanje okoljskih dejavnikov tveganja za zdravje: Ministrstvo za okolje in prostor v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Univerzitetnim kliničnim centrom (UKC) Ljubljana in Agencijo Republike Slovenije za okolje.