Skip to main content

YouthWiki Slovenija

Youthwiki
Slovenija

Slovenija

9. Mladi in svet

9.1 Splošno ozadje

Glavni pojmi

 

Resolucija o Nacionalnem programu za mlade 20132022 podpira in spodbuja sodelovanje in zastopanje mladih obeh spolov (glej točko 6.2.1, prioritetno podpodročje 3: Spodbujanje in krepitev stalnih mehanizmov posvetovanj z mladimi). Program nagovarja predvsem strukturiran dialog ter želi pravočasno in učinkovito pomagati mladim ter prispevati pri oblikovanju javnih politik, ki jih zadevajo. Mladostniki bi se morali bolj zavedati, da lahko v EU aktivno vplivajo na oblikovanje javnih politik. Zato so glavne zamisli programa v skladu z novim evropskim pojmom strukturiranega dialoga.

 

S svojim vstopom v Evropsko unijo je Slovenija naredila pomemben korak pri uvajanju nacionalnih mladinskih politik. Leta 2010 so sprejeli Zakon o javnem interesu v mladinskem sektorju, ki uveljavlja ključne mladinske politike in gradi temelje za sprejetje Nacionalnega programa za mladino.

 

 

Interesi mladih in globalna vprašanja

 

V zadnjem obdobju ni bilo raziskav, ki bi se ukvarjala z interesi mladih ali njihovim sodelovanjem pri reševanju globalnih vprašanj.

 

Novembra 2016 so pripravili Dialog mladih s premierjem. Dogodka so se udeležili mladi in dr. Miro Cerar, predsednik vlade Republike Slovenije. Program konference je bil zasnovan na konkretnih predlogih in ukrepih za gibanje Za družbene spremembe, predvsem pa na treh ključnih področjih 5. cikla strukturiranega dialoga, ki spodbuja strpnejše okolje:

  • podjetništvo in ustvarjanje delovnih mest,
  • zaposlitev mladih,
  • omogočiti mladim, da sodelujejo v raznoliki, integrirani in vključujoči Evropi.

 

Trajnostni razvoj:

 

Človekove pravice:

  • Podrobne informacije o pobudah in neformalnem učenju lahko preberete v točki 9.4: Dvig ozaveščenosti o globalnih vprašanjih, Neformalno učenje.
  • Sodelovanje v Gibanju proti sovražnemu govoru, ki ga koordinira Mladinski svet Slovenije, zajema izobraževalne delavnice na temo človekovih pravic in sovražnega govora (si).

 

Razvojni cilj tisočletja ZN:

 

Mladinski delegat OZN je v Sloveniji še precej nov program. Program vse od leta 2004 koordinira Mladinski svet Slovenije v sodelovanju z Uradom RS za mladino in Ministrstvom za zunanje zadeve. Mladinski delegat obvešča o delovanju Organizacije združenih narodov in predstavlja glas slovenske mladine v ZN. Na mednarodni ravni delegat običajno sodeluje na rednih sejah Generalne skupščine OZN v New Yorku in na tretjem odboru, kjer se soočajo z družbenimi, človekoljubnimi in kulturnimi vprašanji. Delegat lahko sodeluje tudi na drugih pomembnih srečanjih na mednarodni ravni. Njegov enoletni mandat predvideva:

 

  • zagovarjanje, pripravo in izvajanje delavnic za mlade,
  • pripravo člankov na teme, ki jih pokrivajo Združeni narodi,
  • njegovo mreženje z akterji, ki so tesno povezani z delovanjem organizacije.

 

Poleg tega mladinski delegat ZN tesno sodeluje s Sektorjem za človekove pravice na Ministrstvu za zunanje zadeve, ki nudi pomoč in podporo pri pripravah na Generalno skupščino ZN. Vsakoletna udeležba na Generalni skupščini OZN v New Yorku pa tako Sloveniji kot mladinskemu delegatu omogoča tudi posredovanje stališč in pogledov Slovenije ter izmenjavo mnenj z drugimi deležniki in odločevalci.